Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2012-12-18 12:19:45
  Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to ostatni czas aby zaplanować świąteczne potrawy specjalne dla diabetyków.
  Wykazując odpowiednią inicjatywę oraz chęci można spowodować, iż zarówno osoba z cukrzycą, jak i pozostali członkowie rodziny będą zadowoleni z przygotowanych potraw. Pamiętajmy, że tak naprawdę wigilijne menu diabetyków, nie różni się w dużym stopniu od tego dla osób zdrowych.
  O ile ciężko zrezygnować z takich potraw jak bigos czy smażony karp to można stworzyć specjalne jedzenie, które będzie nie tylko smaczne, lecz również pożywne.
  W przypadku kolacji wigilijnej tradycja okazuje się dla diabetyków dość łaskawa. Osoby z problemami diabetologicznymi nie muszą sobie odmawiać czerwonego barszczu (niskokaloryczny, za to bogaty w składniki odżywcze), kapusty z grzybami (ma działanie antybakteryjne i antywirusowe) czy pierogów, ale bez okrasy.
  Natomiast w święta diabetycy powinni unikać dań smażonych. Postawmy na grillowane, pieczone lub przygotowywane na parze ryby i mięsa. Również niewskazane są potrawy z dodatkiem oleju lub majonezu. Musimy więc zrezygnować z tradycyjnego smażonego w panierce karpia, śledzia w oleju czy sałatki jarzynowa z majonezem. Lepiej nie jeść także kutii, makowca i piernika, pełnych miodu i kalorycznych bakalii (każdy cukrzyk musi pilnować swojej wagi, a więc także kalorii).
  W przypadku, gdy skusimy się na świąteczne słodkości, wstańmy od stołu i wybierzmy się na świąteczny spacer!
  Podczas całej Wigilii pamiętajmy jednak o regularnych pomiarach stężenia glukozy we krwi oraz o odpowiednim dostosowaniu dawki insuliny lub leków doustnych, a biesiadowanie będzie dla nas wielką przyjemnością.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl