Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2012-12-19 10:34:58
  Wykonywanie co najmniej 6 tys. kroków każdego dnia – nie ważne w jakim celu – jest korzystne dla zdrowia pań w średnim wieku – wynika z badań brazylijskich, które publikuje internetowe wydanie pisma „Menopause”.
  Ten poziom aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko cukrzycy i tzw. zespołu metabolicznego (uważanego za istotny czynnik ryzyka cukrzycy i chorób serca).
  Jak przypominają autorzy pracy, przebycie menopauzy (tj. ostatniej miesiączki) jest związane ze wzrostem ryzyka chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych u kobiet.

  Wiele dotychczasowych badań wykazało, że zorganizowane ćwiczenia odgrywają istotną rolę w obniżaniu ryzyka różnych schorzeń, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroba serca.

  Naukowcy z Hospital de Clinicas de Porto Alegre w Brazylii sprawdzali czy podobna rolę może odgrywać aktywność fizyczna związana z codziennymi czynnościami. W tym celu przeanalizowali dane dotyczące 292 pań w wieku od 45 do 72 lat, tj. w okresie przed menopauzą, okresie okołomenopauzalnym (przekwitania) oraz po menopauzie. Były one uczestniczkami długoterminowego badania, które rozpoczęło się w 1995 r. w Passo Fundo w Brazylii.

  Na siedem dni założono im elektroniczne krokomierze, by zebrać dane na temat liczby kroków, jaką przemierzają w ciągu dnia podczas zwykłych czynności.

  Na tej podstawie podzielono je na aktywne (te, które wykonywały co najmniej 6 tys. kroków w ciągu dnia) i nieaktywne (mniej niż 6 tys. kroków). Sprawdzano także występowanie czynników ryzyka chorób metabolicznych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. W tym celu kobietom mierzono poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz obwód pasa i bioder (ich wzajemny stosunek pozwala ocenić występowanie otyłości brzusznej, będącej czynnikiem ryzyka cukrzycy i chorób serca).

  Ogółem do pań aktywnych zaliczono 32 proc. badanych. Okazało się, że kobiety nieaktywne dwukrotnie częściej (tj. o 100 proc.) miały nadwagę lub były otyłe i o 70 proc. częściej miały otyłość brzuszną (obwód pasa powyżej 88 cm), w porównaniu z paniami aktywnymi. Cukrzyca występowała u nich o 170 proc. częściej (2,7 raza), a zespół metaboliczny o 150 proc. (2,5 raza).(PAP)

  czytaj więcej..
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl