Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2012-10-09 15:43:01
  Analiza 40 odrębnych badań wykazujących potencjalny związek między rakiem piersi a cukrzycą przyniosła pewne rozstrzygnięcia. Nie są one optymistyczne dla kobiet po menopauzie.
  Kobiety po menopauzie, które mają cukrzycę typu 2, są obarczone aż 27 proc. większym ryzykiem nowotworu piersi - wynika z analizy 40 badań, obejmujących w sumie ponad 56 tysięcy kobiet z nowotworem. Jak podaje serwis naukowy BBC, powołujący się na publikację w "British Journal of Cancer", oba schorzenia są powiązane z nadwagą i otyłością.

  Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. Petera Boyle'a z International Prevention Research Institute. Uczeni za znaczący czynnik ryzyka cukrzycy typu 2 oraz nowotworu piersi uznają wskaźnik masy ciała (BMI).

  Nie wiemy jeszcze, dlaczego mechanizm stojący za rozwojem cukrzycy typu 2 może również zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi - tłumaczy prof. Boyle. Zwraca uwagę na to, że nadwaga, powiązana z cukrzycą typu 2, wpływa na aktywność hormonów, które mogą stać również za procesami prowadzącymi do rozwoju nowotworu. Ale nie możemy wykluczyć, że w tym procesie biorą udział inne czynniki związane z cukrzycą - dodaje prof. Boyle.

  Co ważne, nie zaobserwowano takiej zależności u kobiet z cukrzycą typu 1, jak również u pań z cukrzycą typu 2, ale przed menopauzą.

  Źródło: BBC
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl