Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2010-08-18 13:02:03
  Choć kobiety przed menopauzą są w mniejszym stopniu narażone na cukrzycę niż mężczyźni, częściej niż oni cierpią na hipoglikemię - wynika z dwóch analiz opublikowanych w pismach "Obesity" i "Diabetes".
  Przed menopauzą, dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, kobiety są mniej podatne na cukrzycę. Po 50. roku życia ryzyko kardiometaboliczne znacznie jednak wzrasta. Może to wyjaśniać, dlaczego cukrzyca w młodym i średnim wieku częściej dotyka mężczyzn.
  "Zrobiliśmy ogromny postęp w leczeniu cukrzycy, dzięki czemu zmniejszyła się umieralność pacjentów, jednak ich jakość życia wciąż pozostaje w wysokim stopniu upośledzona. Choroba ta zabiera średnio siedem lat życia kobietom i sześć lat mężczyznom" - mówi Alexandra Kautzky-Willer z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Hipoglikemia (niedocukrzenie) to niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, spadek poziomu cukru w organizmie. Spowodowana może być zbyt wysokimi dawkami insuliny, zbyt małym spożyciem węglowodanów lub nieodpowiednim leczeniem. Wyniki badań Austriaków sugerują, że stan ten bardziej odbija się na jakości życia kobiet, dlatego ważne jest indywidualne podejście w leczeniu obu płci.

  Jak zauważa Kautzky-Willer, hipoglikemia u badanych kobiet była widoczna nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, co związane było ze znacznie bardziej obniżonym jest poziomem hemoglobiny A1c (wskaźnik średniego stężenia glukozy we krwi w ostatnich miesiącach).

  "Nasuwa się wniosek, że kobiety potrzebują bardziej spersonalizowanego podejścia i dawek insuliny, które są lepiej dostosowane do ich sytuacji osobistej, by poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi bez zwiększania ryzyka niebezpiecznych wstrząsów hipoglikemicznych" - dodaje badaczka.
  naukawpolsce@pap.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl