Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-09-08 14:38:27
  W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury po wakacjach wznowiła swoją działalność Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy. 4 września odbyło się spotkanie zorganizowane przez diabetyków w Tarnogrodzie.

  Podczas spotkania dr Jolanta Mazurek wygłosiła wykład na temat: "Zawał serca, udar mózgu - czy to też powikłania cukrzycy?". Został on przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy. Słuchacze dowiedzieli się, że choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonu. Są też częstą przyczyną ciężkiego kalectwa zmieniającego życie chorego i jego najbliższych. Najważniejsze z nich to choroba niedokrwienna serca oraz miażdżyca naczyń mózgowych. Cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy tętnic, co stanowi podłoże tak zwanej makroangiopatii cukrzycowej. Szczególnie niebezpieczna jest miażdżyca tętnic wieńcowych odpowiedzialnych za odżywianie mięśnia sercowego oraz miażdżyca tętnic mózgu.

  Spotkanie prowadził prezes Władysław Chodkiewicz, który przedstawił zebranym, jak wygląda opieka świąteczna i weekendowa oraz rehabilitacja neurologiczna w Tarnogrodzie. Przedstawił również, na jakim etapie jest temat związany z wiatrakami. Mówił o powołanym Stowarzyszeniu "Dobry Powiat" założonym przez prawnika Józefa Łabę i Władysława Chodkiewicza. Stowarzyszenie ma się zajmować ochroną zdrowia w powiecie. Podziękował zebranym za desygnowanie jego osoby jako kandydatury na radnego do Rady Powiatu, aby podjąć działania ochrony zdrowia ze środków publicznych w powiecie. - Jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy to wszyscy wiedzą i kto dopuścił do takiej sytuacji również wiadomo. Za ochronę zdrowia ze środków publicznych w powiecie odpowiedzialny jest starosta - mówił prezes. Wspomniał również o przygotowaniach do obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który w tym roku odbędzie się 13 listopada w Tarnogrodzie.

  Następne spotkanie edukacyjne odbędzie się 2 października o godz. 15.00 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Dr Grażyna Klenk-Jarząbek wygłosi wykład na temat: "Cukrzyca - co to za choroba? Jak rozpoznać? Dlaczego dobrze leczyć?", natomiast rehabilitantka Agnieszka Mulawa omówi temat: "Rehabilitacja sposobem na powrót do normalności".

  Źródło: Nowa Gazeta Biłgorajska

  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl