Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2024-05-16 21:00:34
  Szczepienia przeciwko HPV powinny być dostępne w każdym punkcie szczepień w gabinetach POZ - podobnie jak szczepienia zalecane. Obecny system tych szczepień jest jednak skomplikowany i kompletnie niedostosowany do codziennej pracy lekarzy. Eksperci z Federacji Porozumienie Zielonogórskie oceniają, że panuje chaos i niepotrzebna biurokracja. Efekt- Mało chętnych nastolatków do szczepienia. Jeśli do tego dodać brak kampanii informacyjnej, można mówić o fiasku tego programu.
  - To jest wręcz kuriozalne, co zrobiono z tym programem. Rodzice poprzez infolinie szukają punktów szczepień, których praktycznie nie ma - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej z Podlasia, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Proces szczepienia bardzo utrudniono. W żadnym przypadku taka komplikacja przepisów się nie sprawdziła. W rezultacie bezpłatna dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV leży w magazynach, ale można to zmienić.

  Rozwiązanie jest proste. 

  - Szczepienie przeciwko HPV powinno być realizowane podobnie jak inne szczepienia zalecane w POZ. Lekarz w trakcie wizyty mógłby rozmawiać z rodzicami i zalecać to szczepienie, tak samo, jak dzieje się to w przypadku szczepień przeciwko meningokokom czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dostępność tych szczepionek w każdym punkcie szczepień POZ rozwiązałaby problem - dodaje lek. Joanna Zabielska-Cieciuch.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl