2022-06-08 10:57:26
    20 maja 2022 roku w Koszalinie wicewojewoda Mateusz Wagemann odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi na rzecz społeczności Lucynę Gasztold, Jerzego Krawczyka i Bogdana Wachowiaka. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Diabetyków Powiatu Świdwińskiego "Nasze Zdrowie". Odznaczeni swoim zaangażowaniem przyczynili się w 2015 r do powstania pierwszej w byłym województwie koszalińskim Szkoły Cukrzycy przy współpracy z Porozumieniem Zielonogórskim.
    Do dnia dzisiejszego odbyło się siedem edycji, a szkołę ukończyło 600 osób. Cykliczne zajęcia edukacyjne prowadzone są przez opiekuna koła lekarza medycyny rodzinnej Jerzego Krawczyka (PZ). Zajęcia cieszą się dużą popularnością, gdyż ciągle przybywa nowych zainteresowanych tematyką spotkań. Szkołę Cukrzycy wspierają nieodpłatnie: Doktor Jerzy Krawczyk, Podolog Agata Kleć, Dietetyk Kliniczny Dorota Topolska, Okulista Tomasz Wasilewski, Doktor Daniel Kołodziejczyk specjalista ortopedii traumatologii narządu ruchu, Adwokat Piotr Ciawłowski oraz pielęgniarki Stowarzyszenia. Dzięki tej pomocy Stowarzyszenie może realizować działania statutowe, szerzyć wiedzę na temat cukrzycy, promować zdrowy i aktywny styl życia wśród mieszkańców powiatu świdwińskiego.

Paweł Gasztold (swidwin.pl)