Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2021-12-22 09:58:10
  U wielu osób stwierdzono nieprawidłowe wyniki.
  Prawie 500 posłów i posłanek, senatorów i senatorek oraz pracowników kancelarii Sejmu i Senatu wzięło udział w dwudniowej akcji pomiaru poziomu glukozy. Badania zorganizowano z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.
  Aż u 95 osób stwierdzono nieprawidłowe poziomy glukozy, a u 12 - poziomy powyżej 200 mg/dl. W ten sposób Parlamentarny Zespołu ds. Cukrzycy i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przypomniał jak istotnym problemem jest cukrzyca, jak trudnym doświadczeniem dla chorych jest okres pandemii, który nie sprzyja aktywności fizycznej i zdrowej diecie, co w cukrzycy jest najistotniejsze. Nietypową akcję edukacyjną zorganizowano w Sejmie w połowie listopada 2021 roku. Poprzedziła ją konferencja, w której wzięli udział m.in. marszałek senatu Michał Kamiński, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy Ewa Kołodziej, Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska oraz posłanki Henryka Krzywonos-Strycharska, Mirosława Nykiel, Zofia Czernow, Ewa Kozłowska i poseł Mateusz Bochenek. Uczestnicy konferencji podkreślali, jak ważne dla każdego z nas jest proste badanie poziomu cukru we krwi, które może wykryć stan przedcukrzycowy, co pozwoli na wczesne rozpoczęcie leczenia. Przedstawiono REKOMENDACJE ZMIAN W ZAKRESIE OPIEKI DIABETOLOGICZNEJ W POLSCE, bo ta musi się zmienić. Polscy pacjenci powinni mieć szerszy dostęp do nowoczesnych leków i technologii stosowanych w monitorowaniu i leczeniu cukrzycy zgodnie z międzynarodowymi standardami. Obecni na konferencji posłowie i senatorowie podpisali Rekomendacje, a potem poddali się badaniom. Edukatorki Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED badały poziomu glukozy we krwi politykom różnych ugrupowań. Zainteresowanie zdrowiem przekracza jednak podziały polityczne i tak obok siebie badali się marszałkowie Małgorzata Kidawa – Błońska i Tomasz Latos, posłanka Katarzyna Lubnauer, posłowie Wojciech Maksymowicz, Krzysztof Śmiszek i Tadeusz Cymański. Edukatorki udzielały porad diabetologicznych, bo szybko okazało się, że wielu zainteresowanych ma podwyższony poziom cukru. Okazało się, że wśród prawie 500 osób aż 95 wymaga pogłębionej diagnostyki. Zalecano im więc, aby skorzystali z pogłębionej diagnostyki do monitorowania glikemii typu flash. Ale u kilkunastu osób stwierdzono znacznie, wręcz niepokojąco podwyższone poziomy cukru wskazujące na ryzyko cukrzycy.

  To tylko pokazuje jak ważna jest skala problemu. W Polsce Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków, ale wielu nawet nie wie, że choroba potajemnie już się rozwija. Cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje w Polsce dwu- , trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl