Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2021-01-22 09:51:38
    W piątek 22 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 osób powyżej 70 r. ż. Wszystko wskazuje na to, że druga po 80-latkach grupa seniorów w wielu przychodniach POZ będzie musiała poczekać nie tylko na szczepienie, ale też na wyznaczenie terminu. Grafiki są bowiem napięte, a najbliższe terminy zarezerwowane dla najstarszych pacjentów.
    Cały proces trudno będzie przyspieszyć, skoro punkty szczepień w POZ dostaną tylko 30 szczepionek tygodniowo, bez względu na swoje możliwości kadrowe i organizacyjne. Podmioty podstawowej opieki zdrowotnej funkcjonują w bardzo różnorodnych warunkach, ale problem z terminami dla 70-latków może być uniwersalny ze względu ograniczoną liczbę szczepionek, jakie dotrą do POZ. Wskazują na to dwa skrajne przykłady przychodni Porozumienia Zielonogórskiego.

    Małgorzata Stokowska-Wojda, jednoosobowa praktyka lekarska na wschodnich krańcach Polski, 2,5 tysiąca pacjentów, głównie mieszkańców terenów wiejskich:
    - Spośród moich pacjentów z grupy 80 plus terminy mają wyznaczone wszyscy chętni. To ok. 90 osób. Ponieważ mamy otrzymywać 30 dawek tygodniowo, zaszczepienie tych osób zajmie dokładnie trzy tygodnie. Po tym czasie każdy z nich musi dostać drugą dawkę, a więc cały cykl trzeba powtórzyć. Dopiero wtedy będzie można realnie szczepić młodsze roczniki. Nie chcę stwarzać sytuacji, w której pacjenci z wyznaczonymi terminami będą odsyłani na nieokreślony czas. Tak się może zdarzyć, w przypadku gdy tworzyłoby się harmonogramy z wyprzedzeniem miesięcznym czy dłuższym. Jestem sama, więc wystarczy, że zachoruję, a wtedy cały grafik przestaje być aktualny. Dlatego chętnych 70-latków zapiszę, ale niejako na liście rezerwowej, czyli po prostu w zeszycie. Będą wprowadzani do systemu stopniowo, w miarę zwalniania się terminów w bliższej perspektywie. Większość z nich dobrze znam, więc mam nadzieję, że podejdą do tego ze zrozumieniem i mi zaufają. Biorę też pod uwagę, że część zadeklarowanych 80-latków nie przyjdzie na szczepienie z powodów losowych czy zdrowotnych. W takich wypadkach będziemy zapraszać na wizytę osoby młodsze, z listy rezerwowej. Dobrą stroną jednoosobowej, funkcjonującej od kilkudziesięciu lat w jednym miejscu praktyki lekarskiej jest łatwy kontakt z pacjentami. Mamy telefony do pacjentów i ich rodzin, oni znają mnie i pracujące ze mną panie pielęgniarki, więc na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem chętnego na zwolnione miejsce.

    Wojciech Pacholicki, duża przychodnia w mieście w centralnej Polsce na stosunkowo młodym osiedlu, pracuje w niej sześciu lekarzy i sześć pielęgniarek:
    - Żeby zapisać 70-latków na konkretny termin szczepienia, musielibyśmy tworzyć grafiki na 3 miesiące do przodu, a to jest bardzo ryzykowne. Nawet w przychodni, gdzie pracuje kilku lekarzy oraz pielęgniarek i bez trudu można było w razie potrzeby zorganizować dodatkowy zespół. Ogranicza nas harmonogram dostaw szczepionek. 30 dawek tygodniowo w naszej przychodni oznacza, że do końca lutego uda się nam dopiero zaszczepić grupę najstarszych pacjentów - zapisanych mamy 160 osób w wieku 80 plus. Przyjęliśmy zasadę, że o kolejności decyduje PESEL, zapisujemy od najstarszego pacjenta. Taka zasada wydaje się najbardziej transparentna i nie budzi kontrowersji. Trudno dziś powiedzieć, kiedy dojdziemy do najmłodszych z grupy 70 plus, to może potrwać nawet kilka miesięcy. Akurat w naszej przychodni moglibyśmy szczepić znacznie więcej osób bez szkody dla innych pacjentów, przyjmowanych w ramach teleporad czy osobiście. Nasze możliwości jednak nie zostaną wykorzystane, jeśli liczba dostarczanych nam szczepionek nie wzrośnie, a na razie nic na to nie wskazuje.
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl