Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2020-12-31 09:17:00
  Informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciwko COVID-19 zdominowały media, w tym najpotężniejsze - internet.
  W zauważalny sposób wzrosła ilość pacjentów, którzy umawiają się na teleporadę w mojej przychodni tylko po to, by dowiedzieć się co jest prawdą , a co nie wśród licznych sprzecznych ze sobą informacji, jakie krążą o szczepieniach i szczepionkach. Bardzo często słyszę : „ tak piszą w internecie”. Zawsze proponuję, by przede wszystkim zwrócić uwagę na źródło informacji. To pozwala oddzielić ziarno od plew. Jeżeli autorem komunikatu jest lekarz- osoba kompetentna w zakresie medycyny, informację można uznać za wiarygodną. Jeżeli na ten sam temat wypowiada się celebryta lub anonimowa osoba na forum najlepiej pominąć te rewelacje. Niestety, znacznie częściej publikowane są wypowiedzi celebrytów niż autorytetów medycznych. A przecież nie przyjęlibyśmy bezkrytycznych sądów lekarza dotyczących zasad funkcjonowania show-biznesu.

  W rozmowach z pacjentami często słyszę „ nie wiem, co o tym myśleć”. Podstawą wyrobienia sobie własnego zdania jest edukacja, posiadanie informacji na temat szczepień. Chodzi o rzetelną wiedzę popartą badaniami naukowymi, a nie wyssane z palca dyrdymały. Jeżeli wchodzimy do ciemnego pokoju, czujemy obawę przed niewiadomą, wiedza pozwala w tym pokoju zapalić światło i poczuć się pewnie.

  Kolejny problem zgłaszany przez pacjentów to: „ trochę się boję tego szczepienia, nie wiele osób do tej pory zaszczepiono”. Lęk nie jest niczym nagannym. Jednak warto zastanowić się , czego powinniśmy bać się bardziej. Szczepionki ,po podaniu której w rzetelnie przeprowadzonych badaniach naukowych nie stwierdzono poważnych zagrożeń, czy zachorowania na COVID-19, które może mieć przebieg lekki, albo wymagać leczenia szpitalnego z użyciem respiratora. Podczas „fali wiosennej” choroby, kiedy ilość zachorowań była wielokrotnie mniejsza niż jesienią wiele osób używało argumentu, że nie zna nikogo kto zachorował na COVID. Teraz wszyscy znamy ludzi, którzy zachorowali, a nawet umarli z powodu koronawirusa.

  A ja czekam na szczepienie, które może zwrócić ludziom wolność. Kiedy będzie po pandemii znowu ostrzygę włosy, bo nie będę musiała ich spinać, zacznę używać pomadki, bo nie będę zasłaniać maska twarzy i spełnię marzenie wnuka, bo umówiliśmy się ,że po epidemii pójdziemy razem na basen.

  Małgorzata Stokowska-Wojda

  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl