2020-12-17 20:52:57
    Według ogłoszonej przez rząd Narodowej Strategii Szczepień osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia będą mogły się szczepić w II etapie. Dotyczy to m.in. chorych na cukrzycę.
    Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zwrócić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień. Podczas etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Etap I obejmie pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe i nauczycieli. W etapie II szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych). W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także pozostałe grupy osób dorosłych.

Według zapowiedzi rządu, zapisy na szczepienia na COVID-19 rozpoczną się 15 stycznia. Zapisać się będzie można czterema kanałami: poprzez infolinię, stronę internetową, internetowe konto pacjenta oraz wizytę w POZ. Ostateczny termin będzie zależał od tempa dostaw szczepionek od producentów.