Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2020-06-28 22:57:54
  Wprawdzie telemedycyna nie jest idealnym rozwiązaniem, ale w czasie pandemii bardzo dobrze sprawdziła się w leczeniu osób chorych na cukrzycę. Jednak wciąż powinny one pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności, bo należą do grupy najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i większą śmiertelność – przypomina w związku z przypadającym 27 czerwca Światowym Dniu Walki z Cukrzycą dr Andrzej Paciorkowski twórca i koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego od dziesięciu lat przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.
  Jak mówi dr Paciorkowski, warunkiem nierozwijania się powikłań jest prawidłowe postępowanie w cukrzycy od samego początku, z naciskiem na profilaktykę i zmianę stylu życia. Większość pacjentów z cukrzycą w pierwszych latach rozwoju choroby może być skutecznie leczona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy też najczęściej rozpoznają chorobę. Stąd idea, by „Szkoła Cukrzycy” powstała w oparciu o POZ, a nie specjalistów diabetologów. Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 2,5-3 mln osób, a szacuje się, że dwukrotnie tyle osób dotyka stan przedcukrzycowy. To ogromna grupa pacjentów, wymagających regularnego kontaktu z lekarzem. I nagle pojawia się pandemia, która zatrzymuje w miejscu niemal wszystkie dziedziny życia.

  – Dzięki teleporadom i innym rozwiązaniom telemedycznym, pozwalającym części pacjentom być w kontakcie on-line z lekarzem (systemy monitorujące glikemię) diabetycy mogli bezpiecznie przetrwać ten trudny okres i mieli zapewnioną kontynuację leczenia – ocenia dr Andrzej Paciorkowski. – Oczywiście, jako lekarz zawsze wolę widzieć pacjenta niż rozmawiać z nim przez telefon, ale w tej sytuacji trzeba było robić wszystko, by ograniczyć do minimum ryzyko infekcji koronawirusem. Szczególnie dotyczy to właśnie diabetyków, dla których stanowi ona śmiertelne niebezpieczeństwo. To się w mojej ocenie udało, dzięki ogromnej determinacji lekarzy i pielęgniarek, a także samych pacjentów, którzy musieli dostosować się do nowej formy kontaktu z lekarzem.

  Ograniczenia osobistych wizyt w POZ nadal obowiązują, bo przecież pandemia się nie skończyła. Zdaniem lekarzy, wszyscy powinni nadal bezwględnie przestrzegać zasad ostrożności, a chorzy na cukrzycę w szczególności.

  Porozumienie Zielonogórskie prowadzi program edukacyjny „Szkoła Cukrzycy” od 2010 r. , we współpracy z Zarządem Głównym oraz oddziałami terenowymi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na terenie całego kraju. Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy POZ , lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim oraz lekarzy współpracujących z Oddziałami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
  W celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych spotkań edukacyjnych organizowane były specjalne konferencje szkoleniowe dla lekarzy zainteresowanych prowadzeniem „Szkoły Cukrzycy”. Materiały edukacyjne obejmują cykl 8 spotkań według przygotowanego programu. Do każdego tematu opracowana jest prezentacja multimedialną, wydruk streszczenia dla uczestników, test wiedzy.

  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl