Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2020-06-28 22:57:54
    Wprawdzie telemedycyna nie jest idealnym rozwiązaniem, ale w czasie pandemii bardzo dobrze sprawdziła się w leczeniu osób chorych na cukrzycę. Jednak wciąż powinny one pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności, bo należą do grupy najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i większą śmiertelność – przypomina w związku z przypadającym 27 czerwca Światowym Dniu Walki z Cukrzycą dr Andrzej Paciorkowski twórca i koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego od dziesięciu lat przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.
    Jak mówi dr Paciorkowski, warunkiem nierozwijania się powikłań jest prawidłowe postępowanie w cukrzycy od samego początku, z naciskiem na profilaktykę i zmianę stylu życia. Większość pacjentów z cukrzycą w pierwszych latach rozwoju choroby może być skutecznie leczona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy też najczęściej rozpoznają chorobę. Stąd idea, by „Szkoła Cukrzycy” powstała w oparciu o POZ, a nie specjalistów diabetologów. Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 2,5-3 mln osób, a szacuje się, że dwukrotnie tyle osób dotyka stan przedcukrzycowy. To ogromna grupa pacjentów, wymagających regularnego kontaktu z lekarzem. I nagle pojawia się pandemia, która zatrzymuje w miejscu niemal wszystkie dziedziny życia.

    – Dzięki teleporadom i innym rozwiązaniom telemedycznym, pozwalającym części pacjentom być w kontakcie on-line z lekarzem (systemy monitorujące glikemię) diabetycy mogli bezpiecznie przetrwać ten trudny okres i mieli zapewnioną kontynuację leczenia – ocenia dr Andrzej Paciorkowski. – Oczywiście, jako lekarz zawsze wolę widzieć pacjenta niż rozmawiać z nim przez telefon, ale w tej sytuacji trzeba było robić wszystko, by ograniczyć do minimum ryzyko infekcji koronawirusem. Szczególnie dotyczy to właśnie diabetyków, dla których stanowi ona śmiertelne niebezpieczeństwo. To się w mojej ocenie udało, dzięki ogromnej determinacji lekarzy i pielęgniarek, a także samych pacjentów, którzy musieli dostosować się do nowej formy kontaktu z lekarzem.

    Ograniczenia osobistych wizyt w POZ nadal obowiązują, bo przecież pandemia się nie skończyła. Zdaniem lekarzy, wszyscy powinni nadal bezwględnie przestrzegać zasad ostrożności, a chorzy na cukrzycę w szczególności.

    Porozumienie Zielonogórskie prowadzi program edukacyjny „Szkoła Cukrzycy” od 2010 r. , we współpracy z Zarządem Głównym oraz oddziałami terenowymi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na terenie całego kraju. Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy POZ , lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim oraz lekarzy współpracujących z Oddziałami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
    W celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych spotkań edukacyjnych organizowane były specjalne konferencje szkoleniowe dla lekarzy zainteresowanych prowadzeniem „Szkoły Cukrzycy”. Materiały edukacyjne obejmują cykl 8 spotkań według przygotowanego programu. Do każdego tematu opracowana jest prezentacja multimedialną, wydruk streszczenia dla uczestników, test wiedzy.
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl