2019-11-16 12:56:14
    Dr Andrzej Paciorkowski, koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego oraz Cezary Marczek, dyrektor biura Porozumienia Zielonogorskiego reprezentowali Federację podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które odbyły się 15 listopada br. w Warszawie.
    W uroczystości, zorganizowanej pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wzięło udział blisko 400 osób, w tym członkowie PSD, Maciej Miłkowski – wiceminister zdrowia, Janusz Sobolewski – z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej z Urzędu Marszałkowskiego, Marzanna Bieńkowska – z-ca Dyrektora Departamentu Strategii i Działań Systemowych Rzecznika Praw Pacjenta, Tomasz Latos – poseł na Sejm.
    W części naukowej dr hab Barbara Joanna Bałan, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wygłosiła wykład na temat konieczności szczepień przeciwko grypie u diabetyków, mgr farmacji Marta Mieloszyk-Pawelec mówiła o tym, jak optymalizować stan zdrowia pacjenta z cukrzycą, dr Łukasz Więch przedstawił korzyści płynące z badań klinicznych. Dr Andrzej Paciorkowski, koordynator programu „Szkoła Cukrzycy” opowiedział o tym unikatowym w skali kraju projekcie, który od lat angażuje lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego z całej Polski.

Wręczono także odznaczenia dla osób zaangażowanych w walkę z cukrzycą. Kryształowego Kolibra otrzymali:Florentyna Obrębska – „Osobowość Roku 2019”, Angelina Ziembińska – „Wydawnictwo Roku 2019” (autorka książki „Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet”. Kapituła Konkursu Kryształowego Kolibra przyznała tytuł „Lekarza Roku 2019” dr Annie Tochman-Gawdzie, tytuł „Społecznika Roku 2019” p. Edwinie Mielczarek-Kreśkowiak, tytuł „Edukatorki Roku 2019” Grażynie Bojko, tytuł „Młodego Wolontariusza Roku 2019” Edycie Małagowskiej oraz tytuł „Dobroczyńcy Roku 2019” Firmie Farmaceutycznej Colfarm SA. Platynowy „Medal za Zwycięstwo nad Cukrzycą” otrzymał Edward Kotlarz, Złoty „Medal za Zwycięstwo nad Cukrzycą” otrzymała Danuta Nawecka, a Srebrny „Medal za Zwycięstwo nad Cukrzycą” otrzymał Henryk Wojnowski. Złote odznaki „Za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” otrzymali Józef Skulimowski oraz Zuzanna Poszumska. Dyplomy uznania otrzymali: Krystyna Więckowsk-Mazerant, Zofia Penczek, Ewa Jabłońska, Bolesław Misztela, Wanda Kaczorowska i Dorota Janus.Wyróżnienie specjalne za napisanie książki „Cukrzyca w Polsce: musi być lepiej” otrzymał Władysław Kubiński, a dyplomy za wzięcie udziału w konkursie „Co mi pomaga, a co przeszkadza w walce z cukrzycą w obecnym systemie ochrony zdrowia” otrzymały Oliwia Kaczmarek oraz Leokadia Musolf.