Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2019-11-14 11:38:50
  14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia. Już po raz drugi hasło przewodnie święta dotyczy rodziny. W tym roku brzmi ono: „Cukrzyca - chroń swoją rodzinę” i doskonale wpisuje się w działania lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego, od wielu lat prowadzących „Szkołę cukrzycy”. W zajęciach, organizowanych przez lekarzy w całej Polsce, uczestniczą nie tylko pacjenci dotknięci tą chorobą lub znajdujący się w grupie ryzyka, ale także ich rodziny. Bez wsparcia najbliższych oraz ich czynnego udziału nie da się bowiem skutecznie wprowadzać zasad prawidłowego żywienia, stylu życia i wszelkich innych działań profilaktycznych.
  „Szkołę cukrzycy” lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego prowadzą społecznie, poza godzinami swojej pracy, w przekonaniu, że profilaktyka i edukacja jest ich powinnością. Tym bardziej cieszą zapowiedzi, jakie w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą padły ze strony prezesa NFZ, który stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami, że fundusz kładzie coraz większy nacisk w profilaktykę, mając świadomość, jak tragiczne w skutkach mogą być zaniechania na tym poziomie. To, co realizują lekarze rodzinni od wielu lat nie czekając na działania instytucji, może w końcu doczeka się systemowych rozwiązań.

  Z najnowszego, zaprezentowanego 14 listopada raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce (jak i na całym świecie) problem cukrzycy narasta. W 2014 r. na cukrzycę chorowało 2,55 mln dorosłych Polaków, a w 2018 r. było ich już 2,86 mln, co oznacza 9,1 proc. populacji dorosłych. W latach 2013-2018 zachorowalność rejestrowana na cukrzycę wzrosła wśród dorosłych o 13,7 proc.

  W 2018 r. udzielono świadczenia 2,18 mln dorosłych z rozpoznaniem cukrzycy i 15,8 tys. chorym poniżej 18 lat. Recepty na leki stosowane w leczeniu cukrzycy lub paski do oznaczania glukozy we krwi zrealizowało w 2018 r. 2,85 mln osób, a wartość refundacji wyniosła 1,45 mld zł. Średnia wartość refundacji na pacjenta wyniosła w 2018 r. 507 zł, a dopłaty pacjenta 155 zł.

  W raporcie NFZ podaje, że w 2018 r. 18,9 tys. chorych skorzystało z terapii z wykorzystaniem osobistej pompy insulinowej, co kosztowało płatnika 77,9 mln zł.
  Od 2018 r. chorym do 26 lat refundowane są urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii. Od marca ub. r do kwietnia br. zlecenia zrealizowało 3,1 tys. pacjentów.
  NFZ wyliczył, że łączna wartość refundacji świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w leczeniu cukrzycy wyniosła w ub. r. 1,9 mld zł.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl