2019-07-17 12:01:28
    Samorząd Gdańska i województwa pomorskiego zawarły umowę na dofinansowanie.
    Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy. Dotyczy on prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku 35-64 lat w Gdańsku i w Gminie Stegna. Realizacja programu to koszt ponad 3,3 mln zł, z czego przeznaczono z funduszy unijnych i z budżetu państwa wynosi ponad 3,13 mln zł.

Program ma na celu wczesne rozpoznanie stanu przedcukrzycowego i cukrzycy w fazie bezobjawowej. Przewidziano ponad 65,7 tys. badań ankietowych i 7,2 tysiące testów OGTT u osób, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania. Osoby ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym wezmą udział w rocznym programie wsparcia, który pomoże im zredukować czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, ograniczyć lub wyeliminować błędne zachowania żywieniowe, zmniejszyć masę ciała w przypadku osób z nadwagą lub otyłością poprzez zwiększenie ich aktywności fizycznej. Z kolei ci uczestnicy, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, zostaną skierowane do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Gdański program jest przewidziany na okres od lipca do 2019 r. do czerwca 2023 r.