Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2019-04-11 17:16:43
  Zarówno sam przebieg grypy, jak i jej powikłania są w przypadku osób chorych na cukrzycę szczególnie niebezpieczne, dlatego ta grupa chorych powinna być poddawana corocznym szczepieniom - to główny wniosek z wykładu dr Andrzeja Paciorkowskiego, wygłoszonego podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Meeting 2019, która odbyła się 10 kwietnia w Warszawie.
  Spotkania organizowane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którego jednym z celów jest budowanie przekonania, że szczepienia przeciw grypie są wartościowym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania poważnym konsekwencjom grypy. Porozumienie Zielonogórskie włączyło się w tę inicjatywę od początku jej istnienia. Przypomnijmy też, że dr Andrzej Paciorkowski jest pomysłodawcą Szkoły Cukrzycy, realizowanej od lat przez Porozumienie Zielonogórskie oraz ekspertem Federacji ds diabetologii.

  Podczas debaty podsumowano także dobiegający końca sezon zwiększonej zachorowalności na grypę.
  - Nie było to ostateczne podsumowanie. Końcowe dane za ten sezon zostaną podane wkrótce. Przypomnieć jednak należy, że na grypę zachorować można o każdej porze roku i szczepienia mogą być wykonywane przez cały rok. - zastrzega prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, który uczestniczył w ostatnim Flu Meeting. - Choć zachorowań było dotąd nieco mniej, to już teraz jednak zarejestrowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Zmarły w Polsce aż 143 osoby, podczas gdy rok wcześniej - 39. W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, za większość przypadków zachorowań odpowiadał wirus A/H1N1, odnotowano także więcej przypadków zakażeń szczepem A/H3N2. Zakażenia wirusem typu A powodują cięższy przebieg choroby niż w przypadku typu B, który dominował w poprzednim sezonie, a także więcej powikłań.

  Zdaniem ekspertów uczestniczących w debacie, są one szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dlatego rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy może zahamować m.in. wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 75 roku życia. Wprawdzie po wprowadzeniu 50-procentowej refundacji szczepionek dla osób powyżej 65. r. ż. wyszczepialność w tej grupie wzrosła (w 2018 roku zaszczepiło się 14,2 proc. seniorów), ale konieczne są dalsze kroki w kierunku objęcia szczepieniami jak największej liczby osób. Chodzi przede wszystkim o grupy największego ryzyka, w tym chorych na cukrzycę. Według zaleceń WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65 roku życia i osób z grup podwyższonego ryzyka.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl