Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2018-12-22 16:30:54
  - Nie zmienimy kulinarnej świątecznej tradycji, ale w prosty sposób możemy zmienić nawyki. Okres Bożego Narodzenia może być mniej obciążający dla naszego układu pokarmowego, jeśli będziemy go spędzać aktywnie - przestrzega lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch.
  Wigilijna wieczerza w większości polskich domów tylko teoretycznie jest „postna”.
  - W praktyce oznacza to brak potraw mięsnych, ale z postem niewiele ma wspólnego - mówi lekarka. - Dania z kapustą, grzybami, grochem, ryba smażona na maśle, mnóstwo bakalii, ciężkie makowce, a nawet kompot z suszu zawierający dużo cukru - te wszystkie rzekomo postne przysmaki trudno uznać za lekkostrawne. Potem jest jeszcze gorzej, bo trudno sobie wyobrazić świąteczne śniadania i obiady bez tłustych mięs, pasztetów, sałatek z majonezem, itp.

  Zdaniem lekarki, trudno z tym jednak walczyć, bo w naszej tradycji Boże Narodzenie to okres radosny, a nie czas umartwiania się. Zdrowy rozsądek nakazywałby przynajmniej umiar. Można spróbować wszystkich potraw, nie objadając się, jest to tylko kwestia wielkości porcji. Mowa oczywiście o osobach zdrowych, nie cierpiących na żadne schorzenia wymagające przestrzegania diety, bo to zupełnie inna sprawa. Wszystkim jednak, poza rozsądnym korzystaniem ze świątecznych obfitości, lekarze zalecają dużo ruchu.

  - Obecnie uważa się, że podstawą piramidy zdrowego żywienia jest aktywność fizyczna - podkreśla Joanna Zabielska-Cieciuch. - To nie musi być uprawianie sportów ani wielogodzinny wysiłek. Wystarczy porządny spacer, na który możemy się udać całą rodziną, bo przecież jest to forma aktywności, dla której nie ma ograniczeń wiekowych. Zachęcam więc do tego, by wykorzystać wolne świąteczne dni nie tylko na biesiadowanie, ale także na wspólne wypady na świeże powietrze.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl