Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2018-11-14 18:05:01
  14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, od 1991 r. obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia. Tego dnia organizowane są liczne kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne, których celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat choroby, nazywanej epidemią XXI wieku, choć nie jest chorobą zakaźną.
  Hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy brzmi: "Cukrzyca dotyczy każdej rodziny”. W ten sposób eksperci chcą podkreślić, że choroba jest problemem nie tylko diabetyka, ale także jego bliskich. Podczas kampanii przekonuje się m.in., że nie tylko chory powinien zmienić styl życia, ale także jego rodzina.

  Takie szerokie podejście do choroby i jej profilaktyki od lat propagują lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego, prowadząc w licznych praktykach w całym kraju „Szkołę Cukrzycy”. To cykl zajęć edukacyjnych, opartych o stale aktualizowaną wiedzę, w których uczestniczą nie tylko osoby chore, ale i te znajdujące się w grupie ryzyka oraz ich rodziny. Z doświadczeń prowadzących „Szkołę cukrzycy” wynika bowiem, że dzięki świadomości i wsparciu bliskich udaje się zdziałać o wiele więcej.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na cukrzycę choruje na świecie 415 mln ludzi, a do 2035 r. ich liczba może wzrosnąć do ponad 600 mln. Chorych przybywa co roku średnio o 2,5 proc. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zahamuje się tej tendencji, w Polsce w r. 2020 może ich być nawet ponad 4 mln. Obecnie chorych na cukrzycę jest w kraju ok. 3 mln., ale liczba ta może być niedoszacowana, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl