Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2018-10-17 11:10:26
  Według danych PZH w sezonie 2017/2018 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. Polaków. Podobnie było w poprzednich latach, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Czy jest szansa., że to się zmieni?
  - Tegoroczny sezon grypowy wprawdzie dopiero się na dobre zaczyna, więc trudno wyrokować o liczbie szczepień - zastrzega lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Jednak można odnieść wrażenie, że zainteresowanie jest większe niż w ubiegłych latach. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób, dla których wprowadzono w tym roku częściową (50 proc.) refundację szczepionek. W niektórych regionach kraju już brakuje szczepionek, co może świadczyć o większej liczbie chętnych.

  Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego od lat propagują szczepienia przeciwko grypie jako najskuteczniejszą metodę profilaktyki. Zapobiegają one zachorowaniom u 70-90 proc. pacjentów. Nawet, jeśli dojdzie do zachorowania u zaszczepionej osoby, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy. Szczepienia przeciw grypie chronią także przed powikłaniami, które mogą być bardzo poważne.
  - Nie ograniczamy się tylko do informowania pacjentów na ten temat, ale sami dajemy przykład - dodaje Zabielska-Cieciuch. - Lekarze rodzinni to grupa z jedną z najwyższych w Polsce wyszczepialności.

  Potwierdzają to dane PZH, który podaje, że w ostatnim sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się ponad 22 proc. personelu medycznego, a spośród lekarzy najczęściej szczepili się pediatrzy i właśnie lekarze rodzinni - w tych grupach zrobiła to ponad połowa lekarzy.

  Zgodnie z zaleceniami ekspertów, szczepienie przeciw grypie powinno obejmować  dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, osoby starsze, pacjentów z grup podwyższonego ryzyka bez względu na wiek, kobiety w ciąży oraz pracowników ważnych służb społecznych. W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań przypada zwykle na okres między styczniem a marcem.  W rzeczywistości chorych może być nawet więcej, bo system rejestracji chorób zakaźnych jest niedoskonały, a ponadto nie każdy chory udaje się do lekarza.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl