Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2018-09-13 15:50:46
  Zdaniem ekspertów, dzieci do 6. roku życia w ogóle nie powinny korzystać z z wszechobecnych urządzeń elektronicznych, a nawet dorośli nie mogą tego robić non stop bez negatywnych skutków dla zdrowia. Ekrany smartfonów, tabletów, komputerów i wszelkich tego typu urządzeń emitują niebieskie światło, które jest szkodliwe nie tylko dla wzroku.
  -Niebieskie światło działa pobudzająco na cały organizm, bo dla ludzkiego mózgu to sygnał zbliżającego się świtu - mówi lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Stokowska-Wojda. - W związku z tym uruchamiają się różne mechanizmy aktywizujące. Jednym ze skutków nadużywania ekranów jest np. zahamowanie produkcji melatoniny. To hormon, dzięki któremu zasypiamy. Dlatego tak ważne jest, by nie korzystać z tych urządzeń przed snem. Powinno się je wyłączyć przynajmniej 1-2 godziny przed pójściem do łóżka. Ta zasada w sposób szczególny dotyczy dzieci, których mózg, jak i cały organizm, nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a prawidłowy sen jest dla nich niezbędny.

  Lekarka podkreśla, że zaburzenia snu to niejedyny negatywny skutek nadużywania ekranów emitujących niebieskie światło. Istnieją naukowe dowody na ich wpływ na migrenę, a nawet zagrożenie padaczką. Zapewne naukowcom uda się dowieść związku nadużywania ekranów z wieloma innymi zagrożeniami, bo problem nie jest do końca rozpoznany.
  -Na pewno ślęczenie całymi godzinami przed komputerem czy przy smarfonie powoduje, że dziecko jest mniej aktywne fizycznie. Już samo to fatalnie odbija się na jego zdrowiu - dodaje Małgorzata Stokowska-Wojda. - I tu mamy kluczową rolę rodziców, którzy nie tylko powinni kontrolować, czym zajmują się ich dzieci, ale zachęcać je do innych zajęć. Najlepiej, gdyby sami też w nich uczestniczyli, bo dobry przykład przynosi o wiele lepsze rezultaty niż ograniczenia i zakazy. Wspólne pójście na basen czy wycieczka rowerowa skuteczniej oderwie dziecko od ekranu, i wyjdzie na zdrowie całej rodzinie.


  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl