2018-07-04 08:58:29
    Nie tylko niezdrowa dieta, siedzący tryb życia i otyłość, ale także zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wykazały to badania naukowców Washington University w St. Louis, opublikowane na łamach magazynu "The Lancet Planetary Health".
    Jak wyjaśnia prof. Ziyad Al-Aly, badania pokazały wyraźny związek między zanieczyszczeniem powietrza a globalnym występowaniem cukrzycy. Wzrost zagrożenia występuje nawet przy niewielkich stężeniach, uznawanych obecnie za bezpieczne. Zdaniem naukowca, to ważne wnioski, ponieważ lobby domaga się obniżenia obowiązujących limitów zanieczyszczeń, uznając je za zbyt restrykcyjne. Tymczasem okazało się coś przeciwnego - są one i tak za wysokie.
    Badania obejmowały 1,7 mln amerykańskich weteranów, których obserwowano średnio przez 8,5 roku. Sprawdzono związek między stężeniem zawieszonych w powietrzu cząstek i ryzykiem rozwoju cukrzycy. Naukowcy doszli do wniosku, że podwyższone ryzyko choroby pojawia się już przy stężeniu 2,4 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy limit EPA to aż 12 mikrogramów. Jednocześnie większe ryzyko zachorowania na cukrzycę związane z zanieczyszczeniem powietrza bardziej dotyczy ubogich krajów, takich jak Afganistan, Papua-Nowa Gwinea czy Gujana.