2018-06-28 08:42:55
    We Wrocławiu zakończono badania przesiewowe Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, prowadzone przez trzy lata przez Fundację Medicover.
    Badaniami objęto 8282 uczniów gimnazjów i szkół podstawowych w mieście oraz w trzech okolicznych gminach. Wyniki są zatrważające -z przebadanej grupy ponad tysiąc dzieci zostało zdiagnozowanych jako zagrożone chorobami cywilizacyjnymi.
    U 1035 uczniów stwierdzono zagrożenie zachorowaniem na cukrzycę typu 2. W badanej populacji uczniów aż 20 proc. dzieci obciążonych jest ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych ze względu na nadmierną masę ciała. Więcej dzieci z nadwagą jest w szkołach podstawowych: 16,96 proc., w gimnazjach – 14,4 proc. Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi w większym stopniu stwierdzono w gimnazjach ( 28,8 proc.), ale w podstawówkach nie jest dużo lepiej ( 18,61 proc.). Dodatkowo aż blisko 40 proc. uczniów cechuje niedostateczna wydolność fizyczna. Wady postawy mają niemal wszystkie dzieci - 91,85 proc.
    – Dane i wnioski płynące z badań przesiewowych PoZdro! są dla mnie jako lekarza, który patrzy na zdrowie dzieci w dalekiej perspektywie, zatrważające. Dlatego tak niezmiernie ważne są podstawy, codzienne drobne decyzje i wybory, które budują nasz kapitał zdrowotny: wpajanie dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych – i w domu, i w szkole, zadbanie o znacznie większą dozę ruchu, zrozumienie swoich potencjalnych błędów żywieniowych i mądre zmiany, które nie zawsze muszą być rewolucyjne – skomentowała wyniki lekarz med. Donata Olszowiec, specjalista Programu PoZdro! we Wrocławiu.