2018-04-12 09:37:01
    Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, minister zdrowia powinien przygotować ogólnopolski kompleksowy program działań, mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy.
    W swoich zaleceniach pokontrolnych NIK wskazuje też konieczność działań, które pozwoliłyby oszacować populację chorych niezdiagnozowanych i dotrzeć do nich z odpowiednią informacją.
    Według informacji, uzyskanych przez PAP w Ministerstwie Zdrowia, opracowanie oraz ewentualne wdrożenie do realizacji nowego programu polityki zdrowotnej, zostanie rozpoczęte po zakończeniu realizacji oraz przeanalizowaniu efektów Programu Ambulatoryjnego Wsparcia Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018. Taka analiza zostanie rozpoczęta jeszcze w tym roku.

W raporcie NIK podkreślono, że w ostatnich latach nie udało się ograniczyć dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2, a działania resortu zdrowia w tej kwestii mają charakter doraźny, gdyż brakuje odpowiedniej strategii.