Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-11-02 17:25:08
  Zarząd województwa śląskiego poinformował o przyjęciu Regionalnego Programu Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy w województwie na lata 2017-2020.
  W ramach programu przeznacza ponad 23,5 mln zł na projekty związane z poprawą dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej, która w efekcie ma ułatwić pozostanie w zatrudnieniu lub powrót do pracy po chorobie.

  Z badań wynika, że osoby żyjące z nadwagą lub otyłością stanowią ok. 60 proc. mieszkańców województwa (dotyczy to grupy wiekowej powyżej 15 lat), co stawia region na trzeciej pozycji w kraju. Niepokojące dane skłoniły zarząd województwa do przygotowania programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy.

  - Nadwaga i cukrzyca często idą w parze, co gorsza dotykają coraz młodszych mieszkańców naszego regionu. By skutecznie walczyć z tymi chorobami, potrzeba jest zarówno podniesienia świadomości skutków nadmiernej wagi ciała, sposobów jej zapobiegania, jak i leczenia cukrzycy. Regionalny Program Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy pozwoli usystematyzować sposoby walki z tymi zjawiskami, a środki europejskie - wdrożyć je w życie dla dobra mieszkańców województwa - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

  Przyjęty przez zarząd dokument ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej na temat konsekwencji nadwagi i otyłości; ma również pomóc w identyfikowaniu jej objawów, umożliwić wczesną diagnostykę i leczenie, a także ma służyć propagowaniu zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej jako formy zapobiegania wystąpienia ryzyka choroby.
  Zarząd ogłosił nabór projektów. Środki z RPO WSL mają pomóc w stworzeniu jak najlepszej oferty dla mieszkańców regionu. Na wnioskodawców czeka ponad 23,5 mln zł, po które mogą sięgnąć wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (chyba, że te prowadzą działalność gospodarczą), warunkiem jest tylko, aby projektodawca lub partner prowadził działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa. Propozycje projektowe powinny dotyczyć badań w zakresie nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości, oznaczania stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej oraz działań informacyjno-edukacyjnych.
  Projekty będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl