Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-07-26 12:22:36
  Czy aktywność fizyczna może szkodzić? Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że trzeba mierzyć siły na zamiary, bo kondycji nie da się zbudować z dnia na dzień, a forsując nieprzygotowany organizm można nabawić się niebezpiecznych urazów np. uszkodzenia torebki stawowej, skręcenia stawu skokowego czy naderwania więzadeł.
  Polacy coraz częściej wybierają aktywne formy wakacyjnego wypoczynku. Ale podczas urlopu często chcemy nadrobić zaległości spowodowane siedzącym trybem życia. Dlatego lekarze rodzinni odnotowują w tym czasie wzrost liczby pacjentów, którzy zgłaszają się z urazami mięśni i stawów. Co zrobić, aby tego uniknąć?
  Dr Joanna Zabielska – Cieciuch, ekspert z Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że każda aktywność fizyczna jest dobra i ważna dla naszego organizmu. Ale osoby, które spędzają większość czasu przy biurku, podczas intensywnego urlopu mogą zrobić sobie krzywdę. Krzywdę można zrobić także dzieciom, bo planując np. długie wycieczki, dorośli często zapominają, o słabszej wydolności organizmu swoich pociech.
  - Wysiłek powinien być dostosowany do naszej formy. Do aktywnego urlopu trzeba się wcześniej przygotować, bo budowanie kondycji to złożony i długotrwały proces. Nie można np. przejść od razu 20 km – mówi dr Dr Joanna Zabielska – Cieciuch. – Należy także pamiętać o proporcjonalnym nawadnianiu organizmu. Jeśli nabawimy się np. bolesnych zakwasów, wówczas warto skorzystać z sauny czy masażu.
  Jaki sport wybrać na wakacje? Eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że bez względu na wiek, korzystny wpływ na cały organizm ma pływanie, które doskonale rozwija mięśnie i kształtuje całą sylwetkę. Doradzają także aktywność na świeżym powietrzu.
  Dr Joanna Zabielska – Cieciuch przestrzega jednak, że pływanie w niedozwolonych miejscach może mieć tragiczne skutki. Brawura i alkohol są ich najczęstszymi przyczynami. – Ponadto przestrzegamy przed kąpaniem się w sadzawkach czy stawach, gdzie gdy jest ciepło, mnożą się bakterie – dodaje.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl