Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-03-23 21:27:50
  Naukowcy z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzą badania nad wpływem wysiłku fizycznego na przeciwdziałanie cukrzycy typu II.
  Badacze chcą przeanalizować wpływ ćwiczeń fizycznych u minimum 100 mężczyzn w wieku 40-65 lat, którzy przez pół roku odbywają bezpłatnie treningi na siłowni. Uczestnikami badań mogą być osoby prowadzące siedzący tryb życia, nie chorujący na choroby przewlekłe (z wyjątkiem nadciśnienia tętniczego), nie biorący leków. Mogą to być również osoby chorujące na cukrzycę, ale w stadium niezaawansowanym. 
  Każdy z uczestników przez pół roku trzy razy w tygodniu ćwiczy na siłowni według jednakowego schematu. Przebadano na razie za mało osób, by można było mówić o konkretnych wnioskach, ale już wstępne obserwacje wskazują, że na większość z uczestników wysiłek fizyczny działa (obniżenie stężenia glukozy na czczo, wzrost insulinowrażliwości, spadek zawartości tkanki tłuszczowej). Jednak są też osoby, u których ćwiczenia nie przyniosły takich efektów. Naukowcy szukają przyczyny takiego stanu rzeczy w predyspozycjach genetycznych. Chcą wyjaśnić, dlaczego pacjenci w różny sposób odpowiadają na wysiłek fizyczny oraz czy istnieje coś takiego, jak oporność na aktywność fizyczną.
   
  Badania są finansowane ze środków uczelni w ramach posiadania statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) oraz z grantu ministerstwa nauki. Treningi na siłowni uczestnicy badań mają zakończyć do końca 2017 r.

  (źródło: naukawpolsce.pap.pl, foto. Sebastian Maćkiewicz - Praca własna)
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl