Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-01-13 17:14:21
  Jednym z tematów najbliższego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy będzie edukacja osób z cukrzycą. Andrzej Paciorkowski, koordynator programu edukacyjnego „Szkoła Cukrzycy” przedstawi posłom jego założenia i ideę. Program jest realizowany od kilku lat przez lekarzy Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”.
  Andrzej Paciorkowski reprezentował także Porozumienie Zielonogórskie podczas pierwszego merytorycznego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, które odbyło się w grudniu ub. r. .


  - Posiedzenie Zespołu prowadziła przewodnicząca Lidia Gądek. Uczestniczyli posłowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz zaproszeni przedstawiciele środowiska medycznego i organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką cukrzycy - relacjonuje dr {Paciorkowski. - Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz przedstawiła aktualną epidemiologię cukrzycy w Polsce i na świecie. Wskazała na najważniejsze zagrożenia wynikające ze wzrostu zachorowalności na cukrzycę typu 2, ale także na znaczny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu 1. Podkreśliła konieczność odrębnego spojrzenia na leczenie i problemy życia codziennego osób z typem 1 i typem 2 cukrzycy. Prof. Edward Franek omówił najczęstsze przewlekłe powikłania cukrzycy, ich przyczyny i sposoby zapobiegania. Wskazał na bardzo ważną rolę odpowiedniej i systematycznej edukacji osób z cukrzyca i ich rodzin. Odpowiedni poziom wiedzy o cukrzycy pozwala na podejmowanie samodzielnych i właściwych decyzji terapeutycznych. Mariusz Masiarek prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w imieniu Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą zaprezentował raport „Cukrzyca 2025”. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Ogólnopolskiej Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzież z Cukrzycą wskazywali na tematy i zagadnienia związane z codziennym życiem osób z cukrzycą w różnych okresach życia. Przedstawiono szereg problemów, które mogą i powinny zostać omówione na kolejnych posiedzeniach Zespołu, aby następnie znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach ustawowych i rozporządzeniach.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl