Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-11-04 10:38:34
  Ruszyła kampania edukacyjna „Niebieski Pasek Stan przedcukrzycowy – stan alarmowy!” Jej organizatorzy zwracają uwagę, że stan przedcukrzycowy jest jednym z najmniej znanych schorzeń wśród chorób cywilizacyjnych. Tymczasem dotyczy blisko 2,2 mln Polaków i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.
  Ważnym elementem kampanii jest pierwszy w Polsce raport społeczny „Polska w stanie przedcukrzycowym”, który powstał we współpracy z ekspertami: prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Strojkiem (Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii), Beatą Stepanow (prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej), Agnieszką Ślusarską-Staniszewską dietetyk, specjalista ds. żywienia). Jak pokazują badania, mimo wielu zagrożeń związanych ze stanem przedcukrzycowym, wiedza Polaków na jego temat jest bardzo mała. Aż 39 proc. badanych uważa, że ma średnią wiedzę o stanie przedcukrzycowym, połowa nie potrafi podać żadnego z jego objawów, a 63 proc. nie wie, jakie konsekwencje rodzi.
  Ponad połowa Polaków po 50. roku życia ma dwa lub więcej czynniki ryzyka zachorowania na stan przedcukrzycowy – najczęściej jest to otyłość brzuszna.
  -Diagnostyka stanu przedcukrzycowego w teorii jest niezwykle prosta. Wystarcza oznaczenie stężenia glukozy we krwi i odpowiednia interpretacja wyniku. Jednak problemem codziennej praktyki jest zgłaszalność do badań kontrolnych krwi, w tym do oznaczania glikemii u zdrowych osób, które nie mają poczucia zagrożenia chorobą. Stąd Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, w ślad za rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca wykonywanie oznaczeń stężenia glukozy co 3 lata u wszystkich osób, które przekroczyły 45 rok życia, zaś co roku w przypadku współistnienia czynników ryzyka cukrzycy – mówi prof. Krzysztof Strojek.
  -Jednym z czynników ryzyka, zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn jest otyłość brzuszna. Poprzez akcję chcemy zaznaczyć, że stan przedcukrzycowy to ostatni moment, w którym możemy przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań. Dlatego symbolem naszej kampanii jest niebieski pasek – mówi Marta Gawrylik, koordynator kampanii edukacyjnej. - Kampania ma nie tylko zbudować świadomość odnośnie stanu przedcukrzycowego, ale także zwrócić szczególną uwagę na diagnostykę oraz nawyki żywieniowe i styl życia Polaków.
  W ramach kampanii uruchomiona została strona www.niebieskipasek.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat stanu przedcukrzycowego. To także zbiór porad na temat właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Ponadto na stronie www kampanii można samodzielnie wykonać test stanu przedcukrzycowego, który został opracowany na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Organizatorem kampanii edukacyjnej Niebieski Pasek jest firma Polpharma. Partnerem merytorycznym kampanii jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl