Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-07-02 16:48:24
  Przegrzanie, odwodnienie, a nawet udar cieplny – to wszystko może nam grozić podczas upałów, jeśli nie będziemy stosować środków ostrożności. Lekarze odradzają długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze, co szczególnie dotyczy dzieci i osób starszych. Jednak uważać powinni wszyscy, nawet jeśli uważają się za wytrzymałych i bardzo stęsknili się za letnim słońcem.
  - Podczas upałów kluczowy jest odpowiedni ubiór, ochrona głowy i skóry oraz regularne nawadnianie organizmu – przestrzega lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Perekitko. - Wodę trzeba pić profilaktycznie, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać pragnienie, bo to jest już sygnał odwadniania organizmu. Gdy przebywamy w wysokiej temperaturze, pocimy się i tracimy elektrolity. Sama woda więc nie wystarczy. Żeby uzupełnić braki minerałów, trzeba też sięgnąć po soki, owoce czy warzywa.

  Jak się zachować w przypadku przegrzania? Jeśli pojawią się takie symptomy, jak jak osłabienie czy zawroty głowy, trzeba jak najszybciej poszukać chłodnego miejsca. Osobie, która zasłabła, pomagamy przeprowadzając ją do cienia, rozluźniając kołnierzyk przy szyi, by umożliwić jej swobodne oddychanie. Podczas zasłabnięcia należy się położyć na plecach, z uniesionymi nogami, żeby krew mogła spłynąć do głowy. Przy zaburzeniach (lub utracie) świadomości trzeba skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

  -U nieprzytomnego sprawdzamy, czy oddycha i czy wyczuwalny jest puls – tłumaczy dr Perekitko. - Zawsze w takim wypadku natychmiast wzywamy pogotowie, a jeśli nie wyczuwamy oddechu i tętna to nie czekając na karetkę prowadzimy masaż serca poprzez uciśnięcie klatki piersiowej z częstością 100 na minutę (jeśli osoba nieprzytomna nie jest nam znana to możemy odstąpić od sztucznego oddychania, aby uniknąć ryzyka ewentualnego zakażenia ). Jeśli zaś wyczuwamy puls i oddech, układamy chorego w pozycji tzw bocznej ustalonej tj. na boku, ze zgiętą ręką pod głową i lekko odchyloną szyją. Nie wolno osobie nieprzytomnej wlewać do gardła żadnych płynów. W takiej sytuacji także należy również jak najszybciej wezwać pogotowie i czekając na jego przyjazd monitorować stan nieprzytomnego.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl