Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2016-06-16 12:45:44
    Zakończyła się kolejna edycja „Szkoła Cukrzycy” - unikalnego cyklu edukacyjnego, realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego od 2010 roku dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.
    Pacjent z cukrzycą może mieć normalne wakacje

    Zakończyła się kolejna edycja „Szkoła Cukrzycy” - unikalnego cyklu edukacyjnego, realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego od 2010 roku dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.

    Od choroby wprawdzie nie ma wakacji, ale eksperci wskazują, że człowiek chory na cukrzycę może tak samo miło i aktywnie wypoczywać, a jedynym ograniczeniem jest w jego przypadku zachowanie zdrowego rozsądku i kilku prostych zasad.
    -Aktywność fizyczna podczas urlopu jest wskazana choremu na cukrzycę tak samo, jak osobie zdrowej, dlatego nie powinien się jej obawiać – przypomina lekarz rodzinny Małgorzata Stokowska-Wojda. - Podczas dni wolnych od pracy mamy jednak tendencję do zapominania o regularnych posiłkach i luźniejszego trybu życia. Chory na cukrzycę musi nad tym panować, co wymaga odrobiny samodyscypliny.

    Lekarz rodzinny przestrzega, by wybierając się np. na wycieczkę pieszą lub rowerową, pacjent z cukrzycą zabezpieczał się na wypadek niespodzianek. Nawet, jeśli wycieczka jest planowana na krótki czas, może się zdarzyć, że zabłądzimy w lesie, pogoda się zepsuje i gdzieś trzeba będzie przeczekać deszcz lub wyprawa przedłuży się z innych nieprzewidzianych powodów. Osoba chora rusza w plener tak, jakby miała tam spędzić cały dzień.

    -Przed podjęciem wysiłku fizycznego trzeba koniecznie zmierzyć poziom glukozy. Jeżeli glukometr pokaże pomiar poniżej 110 , nie można wyruszyć bez zjedzenia dodatkowej przekąski - tłumaczy Małgorzata Stokowska-Wojda. - Jeżeli w trakcie wycieczki wypada pora posiłku i przyjęcia leków, nie można tego pominąć. Jeżeli po drodze nie będzie można kupić jedzenia , musimy je zabrać ze sobą , leki również. W plecaku chorego powinna znaleźć się saszetka z glukozą, kartonik soku lub puszka coli, które szybko podniosą poziom glukozy we krwi w wypadku niedocukrzenia. Zjedzenie zabranej ze sobą kanapki zabezpieczy przed ponownym spadkiem poziomu glukozy. Osoby leczone insuliną ze skłonnością do niedocukrzeń powinny posiadać GlucaGen Hypokit- ampułkostrzykawkę , której zawartość wstrzyknięta w ramię lub udo podnosi błyskawicznie poziom glukozy. Tak wyposażony chory na cukrzycę może czuć się bezpiecznie i bez przeszkód cieszyć się wakacjami.
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl