Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-04-07 13:58:24
  Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) poświęcony jest problemowi cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie około 350 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – jedno z najważniejszych zadań lekarzy rodzinnych. Porozumienie Zielonogórskie organizuje dla swoich pacjentów unikalny cykl edukacyjny pod nazwą „Szkoła Cukrzycy” od 2010 roku. Dotychczas wzięło w nim udział blisko 8 tysięcy słuchaczy – osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.
  W Polsce na cukrzycę może chorować nawet 3 miliony ludzi, a 1/3 z nich pozostaje niezdiagnozowana. Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę za epidemię o zasięgu globalnym - według prognoz do 2030 roku cukrzyca stanie się 7. najczęstszą przyczyną zgonów.
  -Cieszę się, że WHO poświęciła Światowy Dzień Zdrowia problematyce leczenia i zapobiegania cukrzycy w czasie epidemii nadwagi i otyłości – mówi diabetolog dr Andrzej Paciorkowski, twórca programu „Szkoły Cukrzycy”. - Podnosi to rangę tego problemu. Mam nadzieję, że związane z obchodami tego dnia kampanie edukacyjne dotrą do osób chorych i zagrożonych chorobą oraz pozwolą choć części z nich zrozumieć, że sami mogą wiele zrobić, by jej zapobiegać.

  Założenia programu realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego oraz materiały edukacyjne przygotowane zostały pod nadzorem Rady Naukowej, w skład której weszli cenieni specjaliści z dziedziny diabetologii i medycyny rodzinnej, którym przewodniczy prof. dr hab. med. Bogna Wierusz- Wysocka. Uczestnicy „Szkoły Cukrzycy” zdobywają podczas zajęć wiedzę na temat samej choroby, powikłań, jakie są z nią związane, sposobów jej leczenia, zasad profilaktyki. Dr Andrzej Paciorkowski podkreśla, że jest to wiedza najbardziej aktualna, a lekarze w czasie wykładów obalają szereg mitów związanych z chorobą.

  -Jeden z nich to przekonanie, że cukrzycy nie należy leczyć na wczesnym etapie, gdy chory nie odczuwa żadnych niepokojących objawów, a tylko badania wykazują podwyższony poziom cukru we krwi – tłumaczy dr Paciorkowski. - Nie jest to prawdą, bo właśnie jak najszybsze podjęcie leczenia przynosi najlepsze efekty i pozwala uniknąć wielu powikłań. Pacjenci często też boją się leczenia, uważając je za bolesne czy kłopotliwe. Tymczasem stosowanie nowoczesnych leków w odpowiednim momencie powoduje odroczenie w czasie konieczności przyjmowania insuliny. Kolejny mit dotyczy sposobu odżywiania. Nie jest prawdą, że dieta cukrzycowa musi być bardzo restrykcyjna. W rzeczywistości zalecenia dietetyczne są tu takie same, jak dla wszystkich, także osób zdrowych – mniej kalorii, tłuszczu, węglowodanów, słodyczy. Osoba chora na cukrzycę lub znajdująca się w grupie ryzyka nie musi prowadzić więc oddzielnej kuchni, prawidłowe odżywianie przyda się całej rodzinie.

  Warto dodać, że lekarze edukują swoich pacjentów w ramach „Szkoły Cukrzycy” poza czasem swojej pracy w przychodniach i nieodpłatnie.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl