Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-01-12 10:15:08
  Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zrzucenie zbędnych kilogramów. O tym, że warto w nim wytrwać, by uniknąć w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2, mogą nas przekonać wyniki badania, które publikuje pismo „BMJ Open”.
  Jego autorzy - naukowcy z St. George's Hospital Medical School w Londynie - potwierdzili właśnie, że ryzyko cukrzycy typu 2 jest wyższe nie tylko u osób mających nadwagę lub otyłość w średnim wieku, ale też u tych, które ważą za dużo w młodości. Dlatego, im wcześniej pozbędziemy się zbędnych kilogramów, tym większe szanse, że unikniemy tej poważnej choroby, przekonują.

  Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą metaboliczną mającą silny związek z nadwagą i otyłością (zwłaszcza typu brzusznego) oraz z siedzącym trybem życia. Z badań wynika, że jest ona jedną z głównych przyczyn śmiertelnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu, czy niewydolność nerek.

  Brytyjscy naukowcy analizowali, w jakim stopniu wskaźnik masy ciała (BMI) w młodości oraz w wieku 40-50 lat wpływa na ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zachorowania na cukrzycę typu 2. Dane na ten temat zebrano wśród niemal 5 tys. brytyjskich rekrutów.

  BMI jest wskaźnikiem wykorzystywanym do oceny zaburzeń wagi. Wylicza się go dzieląc masę ciała danej osoby podaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Przy BMI mniejszym niż 18,5 kg/m2 mamy do czynienia z niedowagą, BMI między 18,5 a 24,99 kg/m2 świadczy o prawidłowej masie ciała, BMI od 25 do 29,99 - o nadwadze, a przy BMI od 30 wzwyż stwierdza się już otyłość.

  Okazało się, że panowie, którzy w wieku 21 lat mieli wysoki BMI byli bardziej narażeni na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Dla każdego wzrostu BMI o 1 kg/m2 ryzyko cukrzycy rosło o 6 proc. Nadwaga lub otyłość w wieku średnim była w jeszcze większym stopniu związana z prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę – wzrost BMI o 1 kg/m2 powodował wzrost ryzyka cukrzycy o 21 proc. Nie zaobserwowano natomiast związku między wyższym BMI w młodości a ryzykiem zawału serca czy udaru mózgu, choć osoby z nadwagą lub otyłością w wieku średnim były bardziej zagrożone tymi schorzeniami.

  Zdaniem naukowców wyniki te wskazują, że zrzucenie zbędnych kilogramów w młodym wieku może odegrać istotną rolę w prewencji cukrzycy typu 2. (PAP)

  jjj/ krf
  Źródło: nauka.pap.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl