2015-12-21 13:13:28
    Ciężarne, które spodziewają się syna mają zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami spodziewającymi się córki – informuje pismo „Diabetology”.
    Naukowcy kanadyjscy z University of Toronto wykazali to w analizie wyników 20 badań, które zostały opublikowane między 1 stycznia 1950 r. a 4 kwietnia 2015 r. i w których sprawdzano zależność między płcią płodu a występowaniem cukrzycy ciążowej. Objęto nimi łącznie ok. 2,4 mln kobiet.

Jak wyliczono, panie spodziewające się syna miały o 4 proc. wyższe ryzyko cukrzycy ciążowej, niż kobiety, które miały urodzić córkę. Zależność ta utrzymała się nawet wówczas, gdy przeanalizowano wyłącznie prace, w których przyjęto bardzo ścisłą definicję cukrzycy ciążowej.

Jak oceniają autorzy analizy, oznacza to, że płeć płodu może mieć wpływ na metabolizm glukozy kobiety ciężarnej. Przypominają, że ostatnio zaobserwowano m.in., iż u kobiet mających urodzić chłopca gorzej działają komórki beta trzustki (produkujące insulinę), a to zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Zgodnie z szacunkami diabetologów cukrzyca ciążowa rozwija się u ok. 10 proc. ciężarnych w Polsce, a odsetek ten będzie systematycznie rósł w związku z coraz częstszą otyłością kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz odkładaniem macierzyństwa na później. Do schorzenia tego predysponują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, w tym niewłaściwa dieta oraz nadwaga i otyłość przed zajściem w ciążę. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się m.in.: wiek po 35. roku życia, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę we wcześniejszej ciąży, wielokrotne porody, urodzenie w przeszłości bardzo dużego dziecka lub dziecka z wadą rozwojową, wcześniejszy zgon wewnątrzmaciczny płodu, rodzinne ryzyko cukrzycy typu 2, zespół policystycznych jajników.

Zaburzenia metabolizmu glukozy w ciąży są związane z wyższym ryzykiem poważnych powikłań zdrowotnych u matki i płodu, takich jak urazy okołoporodowe, wady wrodzone, a nawet obumarcie wewnątrzmaciczne płodu, większa umieralność okołoporodowa, duża masa noworodka (zwiększająca ryzyko różnych schorzeń w przyszłości), a także stan przedrzucawkowy i rzucawka u ciężarnej. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl