Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2015-12-21 13:13:28
  Ciężarne, które spodziewają się syna mają zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami spodziewającymi się córki – informuje pismo „Diabetology”.
  Naukowcy kanadyjscy z University of Toronto wykazali to w analizie wyników 20 badań, które zostały opublikowane między 1 stycznia 1950 r. a 4 kwietnia 2015 r. i w których sprawdzano zależność między płcią płodu a występowaniem cukrzycy ciążowej. Objęto nimi łącznie ok. 2,4 mln kobiet.

  Jak wyliczono, panie spodziewające się syna miały o 4 proc. wyższe ryzyko cukrzycy ciążowej, niż kobiety, które miały urodzić córkę. Zależność ta utrzymała się nawet wówczas, gdy przeanalizowano wyłącznie prace, w których przyjęto bardzo ścisłą definicję cukrzycy ciążowej.

  Jak oceniają autorzy analizy, oznacza to, że płeć płodu może mieć wpływ na metabolizm glukozy kobiety ciężarnej. Przypominają, że ostatnio zaobserwowano m.in., iż u kobiet mających urodzić chłopca gorzej działają komórki beta trzustki (produkujące insulinę), a to zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

  Zgodnie z szacunkami diabetologów cukrzyca ciążowa rozwija się u ok. 10 proc. ciężarnych w Polsce, a odsetek ten będzie systematycznie rósł w związku z coraz częstszą otyłością kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz odkładaniem macierzyństwa na później. Do schorzenia tego predysponują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, w tym niewłaściwa dieta oraz nadwaga i otyłość przed zajściem w ciążę. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się m.in.: wiek po 35. roku życia, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę we wcześniejszej ciąży, wielokrotne porody, urodzenie w przeszłości bardzo dużego dziecka lub dziecka z wadą rozwojową, wcześniejszy zgon wewnątrzmaciczny płodu, rodzinne ryzyko cukrzycy typu 2, zespół policystycznych jajników.

  Zaburzenia metabolizmu glukozy w ciąży są związane z wyższym ryzykiem poważnych powikłań zdrowotnych u matki i płodu, takich jak urazy okołoporodowe, wady wrodzone, a nawet obumarcie wewnątrzmaciczne płodu, większa umieralność okołoporodowa, duża masa noworodka (zwiększająca ryzyko różnych schorzeń w przyszłości), a także stan przedrzucawkowy i rzucawka u ciężarnej. (PAP)

  Źródło: naukawpolsce.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl