Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2015-10-14 08:38:32
  Gdańscy lekarze będą rozwijać metodę leczenia cukrzycy u dzieci. Naukowcy otrzymali 7 milinów złotych na budowę specjalistycznego laboratorium. Dotychczasowe badania dają bardzo obiecujące rezultaty. Część chorych odstawiła insulinę.
  – Aby zatrzymać na uczelni innowacyjną technologię, stworzono spółkę celową PolTreg. W jej skład weszli m.in. lekarze, twórcy metody, jest w niej reprezentowana uczelnia, a także partnerzy biznesowi. Nie oddajemy nikomu pomysłu, metody, sposobu produkcji, a udostępniamy prawa. Inwestor biznesowy doda do grantu 3,5 mln zł. Mieliśmy propozycje z różnych stron świata, żeby za duże pieniądze sprzedać wszystko: metodę, sposób produkcji. Oczywiście, zgody być nie mogło, chcemy, żeby technologia została na uczelni – mówi Krzystof Chlebus, pełnomocnik rektora GUMed ds. innowacji.

  Na czym polega nowatorska metoda? Mogą z niej skorzystać dzieci cierpiące na tzw. cukrzycę insulino zależną. Z krwi pacjenta wyodrębnia się komórki regulatorowe, które są następnie namnażane i po upływie czternastu dni podane z powrotem pacjentowi. W efekcie okres choroby bezobjawowej się wydłuża. U części pacjentów po stosowaniu terapii przez trzy lata zrezygnowano z podawania insuliny. Nigdzie na świecie nie osiągnięto takiego rezultatu.

  Lekarze chcieliby, aby nowa metoda stała się oficjalnym lekiem, który byłby refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory z tej metody skorzystało mniej niż pięćdziesięciu małych pacjentów.

  Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych trapiących Polaków. Liczba chorych z roku na rok rośnie. Obecnie cierpi na nią ponad 2,5 mln mieszkańców kraju. Na ich leczenie wydaje się rocznie ponad 983 mln zł. Trend wzrostu dotyczy całego świata. Jeszcze w latach 80. było na świecie 153 mln cukrzyków. Obecnie ich liczbę szacuje się na 371 mln. Naukowcy oceniają, że w ciągu najbliższych 15 lat na cukrzycę zapadnie dalsze 179 mln osób. Skąd taki wzrost zachorowań?

  - Ten złożony problem jest spowodowany różnymi czynnikami. Przede wszystkim cywilizacyjnymi, takimi jak złe nawyki żywieniowe, sposób pracy, czy styl życia — mówi Wirtualnej Polsce prof. Rajmund Adamiec, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Diabetologii.

  Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak aktywności fizycznej. Wzrastająca liczba uczniów uchyla się od zajęć z wychowania fizycznego. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że ze zwolnień korzystało 15 proc. uczniów szkół podstawowych, 23 proc. gimnazjalistów oraz 30 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Źródło: wiadomosci.wp.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl