2014-10-09 09:54:44
    W Warszawie ruszył Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych ''PoZdro!'' Fundacji Medicover. W pierwszej edycji przebadanych zostanie ok. 3 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjów.
    Aby dziecko mogło wziąć udział w Programie ''PoZdro!'', wystarczy, by rodzic podpisał zgodę na udział w badaniu przeprowadzanym na terenie szkoły, tzw. Kompleksowej Analizie Zdrowotnej (KAZ). Badanie jest całkowicie bezpłatne, nieinwazyjne i obejmuje: badania wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała.

W pierwszej edycji Programu w Warszawie, przebadanych zostanie ok. 3 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjów z czterech warszawskich dzielnic: Pragi Południe, Wilanowa, Żoliborza i Ursynowa. Program uzyskał pozytywną opinię Urzędu Miasta stołecznego Warszawy i burmistrzów dzielnic. W kolejnych latach Program ma objąć także 2 inne miasta w Polsce. Fundacja Medicover zamierza przebadać ponad 30 tys. dzieci w ciągu najbliższych 5 lat.

Pierwszym miastem objętym programem jest Gdynia, gdzie Program „PoZdro!" wystartował 10 marca br. Do czerwca tego roku przebadanych zostało 1045 uczniów (55 proc. populacji) klas pierwszych ze wszystkich gdyńskich gimnazjów. Program realizowany jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Fundacji Medicover, która dba o jakość realizowanych działań

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (KAZ), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu w Gdyni, wskazują, że:
    - nadwaga i otyłość występują u 22 proc. przebadanych nastolatków;
    - podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 16,1 proc. jego uczestników;
    - dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 65 proc. badanych;
    - nieprawidłową postawę ciała ma 68,8 proc. badanych;
    - nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 10,3 proc. badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Do drugiego etapu Programu, bezpłatnej, dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI) zakwalifikowało się 180 uczniów, czyli 17,2 proc. ze wszystkich przebadanych. Młodzież ta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz inne choroby cywilizacyjne.

Źródło: rynekzdrowia.pl