2014-09-24 14:48:46
    Resort zdrowia we współpracy z wojewodami chce organizować szkolenia dla pracowników przedszkoli dotyczące cukrzycy u dzieci.
    - Dostrzegając potrzebę podjęcia działań w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa pobytu dzieci z cukrzycą w przedszkolach, minister zdrowia 1 września 2014 r. skierował do wojewodów propozycję współpracy przy realizacji zadania pn.: „Opieka nad dzieckiem z cukrzycą - szkolenie dla pracowników przedszkoli - informuje portal rynekzdrowia.pl Krzysztof Bąk rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Jak tłumaczy, szkolenie kierowane do dyrektorów przedszkoli i wychowawców, ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników na temat cukrzycy oraz możliwości wspierania dziecka w realizacji obowiązków edukacyjnych.

Jednodniowe szkolenie w poszczególnych województwach będzie prowadzone przez lekarzy specjalistów w dziedzinie diabetologii dziecięcej.

- Lekarze ci posiadają największe doświadczenie w prowadzeniu edukacji zdrowotnej skierowanej do osób, które nie pracują w ochronie zdrowia - szczególnie do rodziców i opiekunów dzieci z cukrzycą - wyjaśnia rzecznik ministerstwa.

Szkolenia, zaplanowane na październik i listopad bieżącego roku, realizowane będą w formie wykładów i obejmą następujące tematy:

1.podstawowe wiadomości o cukrzycy u dzieci i młodzieży;

2.metody i zasady leczenia - insulinoterapia, dieta, aktywność fizyczna;

3.powikłania cukrzycy - przyczyny, rozpoznanie, postępowanie;

4.problemy psychologiczne dziecka chorego na cukrzycę oraz metody wsparcia;

5.zasady współpracy z rodziną dziecka i pracownikami ochrony zdrowia.

Źródło: Rynek Zdrowia