2014-05-02 11:07:09
    W ciągu kilkunastu ostatnich lat drastycznie wzrosła liczba kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Wkrótce może być ich jeszcze więcej. Wszystko przez nowe kryteria rozpoznawania choroby i epidemię otyłości.
    Wkrótce kobiet z cukrzycą ciążową może być jeszcze więcej. I nie tylko z powodu rosnącej otyłości wśród przyszłych mam. Od tego roku obowiązują bowiem nowe kryteria rozpoznawania cukrzycy u ciężarnych kobiet. Lekarze właśnie zaczęli wprowadzać je w życie.

Badania są obowiązkowe

Każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane badanie poziomu cukru, aby stwierdzić czy nie choruje na cukrzycę ciążową. Choroba u większości kobiet rozwija się w ukryciu. Z tego powodu testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży kilkakrotnie. Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem - po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste - to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Źródło: gs24.pl

Nowe zalecenia PTD dotyczące diagnostyki i nazewnictwa hiperglikemii w ciąży

Nowe zalecenia PTD dotyczące diagnostyki cukrzycy ciążowej

1. Bez zmian pozostaje zalecenie ginekologa dotyczące oznaczenia stężenia glukozy po stwierdzeniu ciąży. Kobietom w ciąży należącym do grupy ryzyka należy zlecać wykonanie testu tolerancji glukozy, a nie tylko oznaczenie glukozy na czczo.

2. Jeżeli pierwsze oznaczenie stężenia glukozy będzie w normie, kolejnym etapem diagnostycznym będzie wykonanie testu tolerancji 75 g glukozy między 24. a 28. tyg. ciąży. Jeżeli istnieją inne objawy mogące sugerować cukrzycę ciążową, test tolerancji należy wykonać wcześniej.

3. Test tolerancji glukozy powinien być trzypunktowy i obejmować oznaczenie glukozy:
    - na czczo
    - po 1 godz.
    - po 2 godz.

4. Wprowadzono nowe nazewnictwo dotyczące hiperglikemii w ciąży:
    - „cukrzyca w ciąży”, jeżeli chora spełnia któreś z dotychczas obowiązujących kryteriów rozpoznania cukrzycy:
    - glikemia na czczo ≥7 mmol/l (126 mg/dl)
    - lub glikemia >11,1 mmol/l (200 mg/dl) w 2. godz. OGTT 75 g
    - lub glikemia przygodna ≥11,1 mmol/l (200 mg/dl) z towarzyszącymi objawami hiperglikemii
    - „cukrzyca ciążowa”, jeżeli jeden z wyników uzyskanych w OGTT 75 g jest nieprawidłowy:
    - glikemia na czczo 5,1–6,9 mmol/l (92–125 mg/dl)
    - po 1 godz. ≥10,0 mmol/l (180 mg/dl)
    - po 2 godz. ≥8,5–11,0 mmol/l (153–199 mg/dl).

5. Kryteria wyrównania glikemii w cukrzycy u kobiet w ciąży i cukrzycy ciążowej pozostają bez zmian:
    - na czczo i przed posiłkiem 3,3–5,0 mmol/l (60–90 mg/dl)
    - glikemia maks. w 1. godz. po posiłku <6,7 mmol/l (<120 mg/dl)
    - glikemia między 2.00 a 4.00 rano (>3,3 mmol/l) (>60 mg/dl).

6. Oznaczanie hemoglobiny glikowanej w stanach hiperglikemii u kobiet w ciąży: nie ma dotychczas pewnych dowodów na przydatność tego oznaczenia do oceny wyrównania metabolicznego u kobiet z GDM.