Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-12-18 15:08:31
  - Co 10 sekund diagnozuje się na świecie cukrzycę u kolejnej osoby. W Polsce na schorzenie to cierpi ponad 3 mln osób, przy czym ponad 800 tys. nie wie, że choruje. Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, którą WHO uznała za epidemię XXI wieku, dlatego potrzebne są coraz większe nakłady finansowe i działania systemowe, aby powstrzymać falę zachorowań - podkreślali eksperci podczas sejmowej konferencji "Nowe otwarcie w diabetologii".
  Spotkanie miało miejsce w czwartek (21 listopada). Jego organizatorem była podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego sejmowej Komisji Zdrowia, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz objęła konferencję swoim patronatem.

  Państwo stawia na profilaktykę
  Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że wszystkie liczby wskazują, iż w perspektywie najbliższych lat coraz więcej osób będzie chorowało na cukrzycę, a choroba ta stanie się jednym z głównych problemów na świecie i w Polsce. Dlatego - w ocenie wiceministra - wszystkie działania państwa powinny być nakierowane na profilaktykę.

  - Duże znaczenie ma tu budowanie świadomości zdrowego stylu życia, co pozwoli ludziom funkcjonować bez problemu cukrzycy tak długo, jak to tylko możliwe - mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki.

  Dodał, że pokłada nadzieje w działaniach oddolnych: kampaniach organizowanych przez samorządy lokalne oraz szkoły, np. w zakresie zdrowego żywienia. Z uznaniem wspomniał także o akcji popularyzującej picie wody z kranu (ma ona zmniejszyć spożycie słodzonych napojów gazowanych).


  Także poseł Czesław Czechyra (PO) jest zdania, że profilaktyka i odpowiednie leczenie mogą w wielu wypadkach zapobiec wystąpieniu cukrzycy lub znacznie je opóźnić. - Dlatego powołany został zespół parlamentarny ds. diabetyków, który wspólnie z podkomisją ds. zdrowia publicznego ukierunkuje swoje prace na działania związane z profilaktyką i skutecznym leczeniem - wyjaśnił poseł Czechyra.

  więcej na rynekzdrowia.pl

  Sejm: konferencja o leczeniu cukrzycy i jej powikłań- relacja
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl