Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-11-14 13:05:47
  Prawie 371 milionów osób na świecie choruje na cukrzycę, w tym 3 mln w Polsce. Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Specjaliści szacują, że w 2030 roku liczba chorych sięgnie 552 mln.

  14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 14 listopada nie jest datą przypadkową, jest to bowiem dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, Kanadyjczyka doktora Fryderyka Bantinga (1891-1941).
  Chorych przybywa

  Statystyki zachorowań na cukrzycę stale rosną. Jeszcze w 1985 roku z najbardziej wiarygodnych danych wynikało, że na cukrzycę choruje 30 milionów ludzi na całym świecie. 15 lat później liczbę chorych określano już na nieco ponad 150 milionów.

  W 2010 roku szacowano liczbę chorych na około 300 milionów. International Diabetes Federation szacuje, że liczba ta wzrośnie do 552 mln do 2030 roku. Szczególnie wzrost liczby chorych na cukrzycę obserwuje się w krajach rozwijających się, co ma związek m.in. ze współczesnym, niezdrowym trybem życia i jego efektami w postaci otyłości czy nadciśnienia, a także starzejącym się społeczeństwem.

  Jak tłumaczył, podczas konferencji prasowej „Cukrzyca - ważnym i pilnym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej” zorganizowanej przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą, prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, w Polsce dominuje cukrzyca typu 2, cierpi na nią 85 proc. diabetyków. Jednak diabetolodzy obserwują też wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1.

  - Zwłaszcza wśród dzieci najmłodszych wzrasta ilość tych chorych. W tej chwili na cukrzycę typu 1 choruje w Polsce ok. 12 tys. dzieci. Szacuje się, że rocznie na 100 tys. dzieci troje rozwija cukrzycę, a w ciągu następnych 5-10 lat ta liczba podwoi się. Przyczyny tego wzrostu zachorowań nie do końca są jasne. Wydaje się, że w grę wchodzą czynniki genetyczne, przekazywanie z pokolenia na pokolenie skłonności do rozwoju cukrzycy. Naukowcy sugerują też, że sposób odżywiania niemowląt może mieć znaczenie, a w szczególności karmienie białkiem mleka krowiego.

  Co do cukrzycy typu 2, profesor przypomina, że dotyczy on osób po 35. roku życia i determinuje ją przede wszystkim nadwaga, otyłość i brak ruchu.

  więcej na stronie Rynku Zdrowia

  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl