2013-09-19 11:18:24
    W załączeniu publikujemy otwarty list z rekomendacjami polskich Ekspertów dotyczący profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2013/2014.
    Tegoroczna konferencja FLU FORUM została poświęcona w szczególności zaangażowaniu pracodawców oraz przedstawicieli jednostek samorządowych do wypracowania optymalnych metod współpracy środowisk medycznych, samorządowych oraz pracowniczych w celu ograniczenia medycznych, społecznych oraz ekonomicznych skutków zachorowań na grypę.

LIST OTWARTY EKSPERTÓW

Szanowni Państwo,

Ostatni sezon epidemiczny zakończył się prawie 3-trzykrotnym wzrostem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz związanych z nią hospitalizacji.1 Z powodu grypy zmarło 119 osób.1 W tym samym czasie, po raz kolejny, o 16% spadł poziom wyszczepialności przeciw grypie, osiągając w Polsce katastrofalny poziom 3,75%.
    Oprócz następstw medycznych, grypa niesie ze sobą liczne konsekwencje społeczne i finansowe. W sezonie z epidemią tylko koszty pośrednie związane z grypą mogą sięgać nawet 4,3 mld PLN.2
    Grypie i jej ciężkim powikłaniom, w tym kończącym się zgonem, można zapobiegać. W prosty sposób można ograniczyć skutki społeczne i finansowe. Szczepienia są powszechnie uznaną, efektywną i tanią metodą profilaktyki i kontroli grypy.3 Potwierdzają to zarówno wyniki badań klinicznych, jak również powszechne rekomendacje szczepień. Na potrzebę szczepień pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych, wskazują takie instytucje zdrowia publicznego jak: WHO, Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP, USA), Europejska Naukowa Grupa Robocza ds. Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny, Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP – PZH w Polsce.
    Ważne, aby rekomendacje szczepień skutecznie realizować. Do tego niezbędne jest zaangażowanie pracowników sektora ochrony zdrowia. Są oni bowiem najlepszym źródłem rzetelnej informacji dla pacjentów oraz władz samorządowych, które prowadząc programy zdrowotne mogą skutecznie wspierać realizację szczepień pacjentów z grup ryzyka.
    Dla pracodawców finansowanie szczepień pracowników po prostu się opłaca. W znaczący sposób ogranicza absencję pracowniczą i związane z nią problemy organizacyjne i koszty.
    W procesie podnoszenia wyszczepialności należy zmierzyć się z koniecznością modyfikacji postaw społecznych wobec szczepień przeciw grypie, dlatego też istotne jest zaangażowanie i wspólny, jednoznaczny głos wszystkich, którzy mają wpływ na ich kształtowanie. Należą tu: instytucje zdrowia publicznego, autorytety medyczne, pracownicy ochrony zdrowia, władze samorządowe i pracodawcy.
    Tylko wspólnymi siłami, dzięki konsekwencji i współpracy będziemy mogli konsekwentnie zmieniać oblicze profilaktyki grypy w Polsce oraz ograniczać medyczne, społeczne i finansowe skutki grypy.

Opracowano na podstawie:
    1. Meldunki epidemiologiczne, dostępne na www.pzh.gov.pl
    2. Studium „Grypa i jej koszty”, Ernst & Young we współpracy z Grupą Roboczą ds. Grypy, dostępne na www.opzg.pl.
    3. Prevention and Control of Influenza with Vaccines, Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), 2010. MMWR 2010; 59, (No. RR-8):1-64.