Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-06-10 11:22:54
  Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. z tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którym trzeba amputować stopę z powodu zespołu stopy cukrzycowej stale obniża się. Zdaniem specjalistek wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć ilość amputacji nawet o dwie trzecie.
  Justyna Kapuściok, prezes Polskiego Towarzystwa Podologicznego podczas niedawnej VIII Konferencji Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii „Powikłania i cukrzyca - luksus posiadania wyobraźni”, tłumaczyła, że te przykre statystyki może zmienić jedynie profilaktyka.

  Ocenia, że problem zespołu stopy cukrzycowej został nagłośniony i to już spowodowało, że zmniejszyła się ilość dużych amputacji. Chociaż trzeba przyznać, że coraz częściej amputacje trzeba przeprowadzać już u młodych, aktywnych zawodowo 20-30-letnich diabetyków.

  Zdaniem specjalistki pielęgniarstwa diabetologicznego Mirosławy Młynarczuk, nie zawsze te najbardziej widoczne i rozległe zmiany na stopie są tymi najgroźniejszymi: - Czasami małe owrzodzenie jest dużo gorsze. Okazuje się na przykład, że penetruje w głąb stopy, aż do kości.

  Chorzy na cukrzycę w ramach zespołu stopy cukrzycowej mogą mieć właśnie owrzodzenia, ale również modzele czy nadmierne łuszczenie skóry na stopach.

  Różne stopy, różne problemy

  Jak wyjaśnia Justyna Kapuściok istniej podział stóp cukrzycowych w zależności od rodzaju uszkodzeń. Wyróżnia się stopę naczyniową, neuropatyczną i autonomiczną.

  Stopa naczyniowa (niedokrwienna) to prawdopodobnie najgorszy rodzaj stopy cukrzycowej. Ten rodzaj stopy źle rokuje. Trzeba udrażniać naczynia, żeby poprawić stan chorego. Jest to też niezwykle bolesna dolegliwość. Pacjenci z powodu bólu często decydują się na amputację.

  Stopa neuropatyczna to stopa cukrzycowa, w której występują zaburzenia czucia z powodu uszkodzenia nerwów. - Pacjenci często człapią chodząc, nie przenoszą ciężaru ciała z palców na pięty, ranią się, ponieważ nie czują bólu. Bywa, że obetną sobie opuszek palca podczas zabiegów pielęgnacyjnych przy stopach - wyjaśnia prezes Kapuściok.

  Stopa autonomiczna charakteryzuje się natomiast przesuszeniami, skóra na stopie nie produkuje potu, dochodzi też do przecieków tętniczo-żylnych.

  Jak tłumaczy Mirosława Młynarczuk jeśli chodzi o stopę neuropatyczną, to w tym przypadku wcale nie powinno dochodzić do amputacji: - Jest to stopa ukrwiona. Kiedy jest dobrze leczona nie powinno być amputacji. Niestety pacjenci nie trafiają na czas do specjalisty. Czasami bywa, że oczekiwanie do poradni jest tak długie, iż na leczenie jest za późno.

  więcej na rynekzdrowia.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl