Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-02-26 12:15:55
  Obecnie choruje na cukrzycę na świecie już ok. 366 mln osób; w Polsce, według różnych szacunków- od 2,5 do nawet 3,1 mln. Pomimo tak dużej liczby osób z cukrzycą, wielu z nich myli rzeczywistość z fikcją, dotyczącą tej choroby metabolicznej.

  Teraz nadszedł czas by uświadomić sobie i dowiedzieć się prawdy o cukrzycy!  Mit nr 1: Cukrzyca to "nic wielkiego"

  FAŁSZ. U Większości ludzi cukrzyca wymaga codziennego zarządzania. Bez właściwego zarządzania swoim poziomem cukru we krwi, diabetycy mogą rozwinąć u siebie hiperglikemię czy hipoglikemię, lub też mogliby popaść w śpiączkę cukrzycową. Ponadto, dwóch na trzech cukrzyków umiera na choroby serca lub na udar.

  Mit nr 2: Jeśli masz nadwagę, zachorujesz na cukrzycę

  FAŁSZ. Posiadanie nadwagi lub bycie otyłym stanowi ryzyko zachorowania na cukrzycę typy 2-ego, lecz jest to jeden z wielu czynników. Wszystkie czynniki środowiskowe powinny być analizowane oddzielnie, niż sama waga. Pod uwagę powinno również się wziąć takie czynniki jak: historia rodziny, wiek, brak aktywności ruchowej, palenie i alkoholizm.

  Mit nr 3: Możesz zachorować na cukrzycę spożywając za dużo cukrów

  FAŁSZ. Waga stanowi czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę, która jest bezpośrednio skutkiem wysokokalorycznej diety. Szczególnie napoje zawierające dużą ilość cukru połączone są z cukrzycą typu 2-ego. Jako ostrzeżenie, zaleca się spożywanie ograniczonej ilości napojów słodzonych, takich jak lemoniada, napoje wysokoenergetyczne, soki owocowe, napoje dla sportowców.

  Mit nr 4: Jeśli masz cukrzycę, nie możesz jeść słodyczy

  FAŁSZ. Desery nie muszą być całkowicie wyłączone z diety cukrzyka. Zamiast tego, słodycze powinno jeść się z umiarem i powinny stanowić niewielką cześć diety. Plan zdrowego trybu życia diabetyka powinien koncentrować się na zdrowym odżywianiu i regularnych ćwiczeniach fizycznych, a nie tylko na tym, co można a czego nie można zjeść.

  Mit nr 5: Cukrzycą możesz się zarazić

  FAŁSZ. Nie jest możliwe by zarazić się cukrzycą od osoby chorej. Przyczyną zachorowań na cukrzycę typu 1-ego są głównie uwarunkowania genetyczne, a cukrzyca typu 2-ego jest spowodowana również warunkami genetycznymi oraz czynnikami stylu życia. Cukrzyca nie jest w żaden sposób zaraźliwa.

  Źródło: American Diabetes Association
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl