Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2012-08-09 13:29:55
  Badanie krwi pomoże ocenić ryzyko uszkodzenia nerek u cukrzyków. Mierzenie we krwi stężenia trzech związków pomoże przewidywać ryzyko uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą, jeszcze zanim pojawią się jego widoczne objawy – sugerują amerykańskie badania.
  Ich wyniki zaprezentowano na 72. naukowej sesji Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA), które odbywało się w Filadelfii w dniach 8-12 czerwca.

  Zdaniem głównego autora badań prof. Paula J. Beisswengera z Dartmouth Medical School (Hanower, stan New Hampshire) taki test umożliwi wczesną interwencję u pacjentów najbardziej narażonych na tzw. nefropatię cukrzycową. Dzięki temu może przyczynić się do zapobiegania lub opóźnienia tego poważnego powikłania cukrzycy, a w rezultacie do znacznego ograniczenia kosztów związanych z pobytami chorych w szpitalu, dializoterapią czy przeszczepami nerek.

  Jest to o tyle istotne, że cukrzyca trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo niewydolności nerek i obok nadciśnienie tętniczego jest zaliczana do jego głównych przyczyn. Z badań amerykańskiej National Kidney Foundation (organizacja zajmująca się problematyką zdrowia nerek i układu moczowego), które również przedstawiono w Filadelfii, wynika jednak, że nawet u pacjentów z cukrzycą przewlekła choroba nerek jest diagnozowana za rzadko i za późno

  Jednak badania te, choć tanie i proste, nie są wystarczająco wykorzystywane przez lekarzy we wczesnej diagnostyce. Potwierdzają to najnowsze obserwacje National Kidney Foundation, które przeprowadzono wśród ok. 9,3 tys. chorych na cukrzycę typu 2 będących pacjentami 466 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

  Na podstawie poziomu białka (tj. albumin) w moczu oraz wskaźnika GFR przewlekłą chorobę nerek stwierdzono u 5 tys. badanych, ale tylko 12 proc. z nich (607 pacjentów) miało postawioną diagnozę prze lekarza pierwszego kontaktu. Medycy byli skuteczniejsi w wykrywaniu schorzenia w jego późniejszych stadiach (od 3. do 5.) niż w stadium 1. i 2.

  „Wczesne wykrycie i leczenie przewlekłej choroby nerek u pacjentów z cukrzycą może spowolnić jej postęp, zmniejszyć częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych (jak zawał serca czy udar mózgu – PAP) i opóźnić czas do wystąpienia skrajnej niewydolności nerek” – podsumowała kierująca badaniem Lynda Szczech, prezydent fundacji.

  Jak przypomniała, jest wiele metod postępowania prewencyjnego u cukrzyków z obniżoną funkcją nerek, jak stosowanie specyficznych leków przeciwcukrzycowych, unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą uszkadzać nerki u osób z grup ryzyka, a także stosowanie leków ochronnych dla nerek – w tym inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE inhibitory) czy antagonistów receptora angiotensyny (sartanów).

  (PAP)
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl