Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2012-08-09 13:29:55
    Badanie krwi pomoże ocenić ryzyko uszkodzenia nerek u cukrzyków. Mierzenie we krwi stężenia trzech związków pomoże przewidywać ryzyko uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą, jeszcze zanim pojawią się jego widoczne objawy – sugerują amerykańskie badania.
    Ich wyniki zaprezentowano na 72. naukowej sesji Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA), które odbywało się w Filadelfii w dniach 8-12 czerwca.

    Zdaniem głównego autora badań prof. Paula J. Beisswengera z Dartmouth Medical School (Hanower, stan New Hampshire) taki test umożliwi wczesną interwencję u pacjentów najbardziej narażonych na tzw. nefropatię cukrzycową. Dzięki temu może przyczynić się do zapobiegania lub opóźnienia tego poważnego powikłania cukrzycy, a w rezultacie do znacznego ograniczenia kosztów związanych z pobytami chorych w szpitalu, dializoterapią czy przeszczepami nerek.

    Jest to o tyle istotne, że cukrzyca trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo niewydolności nerek i obok nadciśnienie tętniczego jest zaliczana do jego głównych przyczyn. Z badań amerykańskiej National Kidney Foundation (organizacja zajmująca się problematyką zdrowia nerek i układu moczowego), które również przedstawiono w Filadelfii, wynika jednak, że nawet u pacjentów z cukrzycą przewlekła choroba nerek jest diagnozowana za rzadko i za późno

    Jednak badania te, choć tanie i proste, nie są wystarczająco wykorzystywane przez lekarzy we wczesnej diagnostyce. Potwierdzają to najnowsze obserwacje National Kidney Foundation, które przeprowadzono wśród ok. 9,3 tys. chorych na cukrzycę typu 2 będących pacjentami 466 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

    Na podstawie poziomu białka (tj. albumin) w moczu oraz wskaźnika GFR przewlekłą chorobę nerek stwierdzono u 5 tys. badanych, ale tylko 12 proc. z nich (607 pacjentów) miało postawioną diagnozę prze lekarza pierwszego kontaktu. Medycy byli skuteczniejsi w wykrywaniu schorzenia w jego późniejszych stadiach (od 3. do 5.) niż w stadium 1. i 2.

    „Wczesne wykrycie i leczenie przewlekłej choroby nerek u pacjentów z cukrzycą może spowolnić jej postęp, zmniejszyć częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych (jak zawał serca czy udar mózgu – PAP) i opóźnić czas do wystąpienia skrajnej niewydolności nerek” – podsumowała kierująca badaniem Lynda Szczech, prezydent fundacji.

    Jak przypomniała, jest wiele metod postępowania prewencyjnego u cukrzyków z obniżoną funkcją nerek, jak stosowanie specyficznych leków przeciwcukrzycowych, unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą uszkadzać nerki u osób z grup ryzyka, a także stosowanie leków ochronnych dla nerek – w tym inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE inhibitory) czy antagonistów receptora angiotensyny (sartanów).

    (PAP)
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl