• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2018-01-19 12:22:25
    Cukrzyca typu 2 to jedna z chorób, na którą mniej narażone są osoby na diecie bezmięsnej – wynika z badań prospektywnych, w tym Oxford Vegetarian, German Vegetarian, EPIC-Oxford czy AHS i AHS-2, realizowanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz USA i Kanadzie, które w sumie objęły 300 tys. uczestników. O ich wynikach informuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
    – Już w 2009 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne stwierdziło, że wszystkie diety wegetariańskie są zdrowe i że prawidłowo zaplanowane pokrywają pełne zapotrzebowanie żywieniowe. To stanowisko cytuje Instytut Żywności i Żywienia, który jest dla nas punktem odniesienia w kwestii konstruowania diety – mówi dr Katarzyna Neubauer z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii.
    Według cytowanych badań, osoby na diecie wegetariańskiej rzadziej chorują na chorobę niedokrwienną serca, mają niższe stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL, są mniej narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2 oraz, a także niektóre nowotwory złośliwe i chorobę uchyłkową jelita grubego. Mają także niższy wskaźnik masy ciała w porównaniu z osobami jedzącymi mięso.
    Zdaniem dr Neubauer, dieta wegetariańska może być stosowana na każdym etapie życia, także w ciąży i okresie laktacji – choć w tym przypadku w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem.