• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2016-12-08 17:11:53
    Masz cukrzycę. Na pewno doświadczasz wielu emocji związanych z tym faktem. Możliwe, że zauważysz u siebie zmiany nastroju i nastawienia do życia, które mogą być właśnie wynikiem zmian w poziomie cukru.
    Masz prawo odczuwać lęk i złość. Możesz mieć trudności w zaakceptowaniu choroby, obawiać się powikłań. Choć u każdego pacjenta choroba przebiega w inny sposób iróżne mogą być odczucia z nią związane, to wiele osób z cukrzycą w przypadku hiperglikemii może odczuwać osłabienie, zmęczenie lub smutek przechodzący w depresję. Hipoglikemia natomiast może objawiać się zdenerwowaniem, lękiem, pobudliwością lub apatią, skłonnością do gniewu i agresywnych zachowań. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowych poziomów
    cukru we krwi.

Często wraz z obniżeniem i wyrównaniem poziomów cukru negatywne emocje słabną. Możliwe, że potrzebujesz czasu, aby nauczyć się praktycznego
    radzenia sobie z obowiązkami, jakie nakłada na Ciebie cukrzyca. Możesz też
    doświadczać lęków przed hipoglikemią lub mieć objawy depresji – uczucie
    smutku i przygnębienia każdego dnia i pogorszenie samopoczucia.

Inne objawy depresji to:
    • Zwolnienie tempa myślenia,
    • Zmniejszenie zdolności do koncentracji uwagi i podejmowania decyzji,
    • Spadek ogólnej aktywności i obniżenie przyjemności, jaką ona sprawia,
    • Poczucie winy i niskiej wartości,
    • Niski poziom energii, uczucie zmęczenia,
    • Dolegliwości fizyczne, takie jak: zaburzenia snu i apetytu, uporczywe bóle i trudne do sprecyzowania zaburzenia przewodu pokarmowego.

Utrzymanie równowagi między czerpaniem przyjemności z życia a wymaganiami cukrzycy jest trudne i powoduje duży stres – jest to naturalne.
    Stres jest reakcją organizmu na to, co dzieje się w naszym życiu – na stawiane organizmowi i nam wymagania. Mogą go wywoływać zarówno zdarzenia pozytywne, jak i negatywne. Trudno całkowicie wyeliminować stres z naszego życia, ale można nauczyć się nad nim panować.

Co możesz zrobić?
    • Naucz się mówić chcę zapanować nad moją cukrzycą, a nie muszę to zrobić.
    • Wyznaczaj sobie małe cele.
    • Świętuj nawet drobne sukcesy. Jutro jest nowy dzień, w którym możesz starać się uzyskać dobre poziomy cukru.
    • Dziel się uczuciami – nie tylko Ty masz „złe dni” – pozwól, aby inni byli dla Ciebie wsparciem.
    • Zwracaj uwagę na swoje negatywne myśli, one wpływają na uczucia i działanie.
    • Koncentruj się na problemie, to pomaga w jego rozwiązaniu.
    • Dieta, ćwiczenia i spacery mogą stać się przyjemną aktywnością, a nie przykrym obowiązkiem. Wybierz to, co lubisz robić.
    • Naucz się relaksować, oddychaj głęboko lub ćwicz jogę. Zmniejszy to napięcie mięśni i pozwoli spojrzeć na kontrolę cukrzycy z innej perspektywy.

Dobre wyrównanie poziomów cukru sprawia, że poprawia
    się nasze samopoczucie. Dlatego warto starać się znajdować
    własne rozwiązania, które pomogą w skutecznym utrzymaniu
    prawidłowych poziomów cukru we krwi.
    Spróbuj zaakceptować cukrzycę, ponieważ można z nią
    normalnie żyć!