• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2015-10-14 10:16:18
    Nawet osoby szczupłe nie powinny zbyt często sięgać po napoje słodzone - cukrem lub słodzikami - z powodu większego ryzyka zachorowania na cukrzycę – ostrzega „British Medical Journal”.
    Pismo powołuje się na metaanalizę 17 badań dotyczących wpływu napojów na zdrowie przeprowadzonych przez specjalistów z University of Cambridge pod kierunkiem dr Fumiaki’ego Imamury.

Z wcześniejszych badań wynikało, że zbyt częste picie napojów słodzonych zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2. Najnowsze doniesienia sugerują, że zagrożenie to jest niezależne od masy ciała. Nawet osoby szczupłe, które nie mają problemów z tuszą, ale regularnie piją napoje z dodatkiem cukru lub słodzików są zagrożone cukrzycą.

„Nasze badania sugerują, że osoby, które ograniczą picie słodzonych napojów, mogą odnieść korzyść zdrowotną” – przekonuje dr Imamura.

Prof. Tom Sanders z King's College London twierdzi jednak, że żadne badania nie wykazały jeszcze, iż zmniejszając konsumpcję słodzonych napojów obniżamy również ryzyko cukrzycy typu 2. Jego zdaniem nikt jeszcze nie udowodnił, że istnieje bezpośredni związek między piciem tych napojów a rozwojem tej choroby.

„Głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy jest otyłość i mała aktywność fizyczna” - twierdzi specjalista. Dodaje, że cukrzyca typu 2 coraz częściej występuje u ludzi po 50. roku życia, którzy - w przeciwieństwie do nastolatków i ludzi młodych - nie mają nawyku częstego sięgania po słodkie napoje.

Prof. Sanders przyznaje jednak, że - niezależnie od zmniejszenia masy ciała i regularnej aktywności fizycznej - warto również ograniczyć spożycie napojów słodzonych. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl