Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2014-08-27 12:15:35
    Insulina może chronić komórki przed ostrym zapaleniem trzustki - chorobą, której dotychczas nie udaje się skutecznie leczyć - informuje "Journal of Biological Chemistry".
    Ostre zapalenie trzustki (OZT) rozwija się, gdy dochodzi do aktywacji wytwarzanych przez trzustkę enzymów już w obrębie tego narządu. Trzustka zaczyna trawić samą siebie i okoliczne tkanki, a pacjent odczuwa wyjątkowo silny, długotrwały ból w nadbrzuszu i wymiotuje.

    Uaktywnione enzymy trzustkowe (których naturalną funkcją jest trawienie pokarmu) niszczą ściany naczyń krwionośnych i sąsiadujące z trzustką ściany przewodu pokarmowego. Może to spowodować wewnętrzny krwotok lub przedziurawienie ściany jelita (perforację). Silna reakcja zapalna może ulec uogólnieniu i doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, dając objawy podobne do sepsy.

    Ciężka postać ostrego zapalenia trzustki może doprowadzić do niewydolności układu oddechowego, nerek i układu krążenia oraz zaburzeń krzepnięcia krwi. Tak ciężki przebieg kończy się śmiercią w około 10 proc. przypadków.

    W większości (około 80 proc. przypadków) choroba jest następstwem spożycia nadmiernej ilości alkoholu albo kamicy żółciowej - najczęściej pojawia się po obfitym, tłustym posiłku z alkoholem, na przykład w okresie świątecznym. Mogą ją spowodować także niektóre leki, wady rozwojowe, urazy czy mutacje genów sprzyjające wewnątrzkomórkowej aktywacji enzymów trzustkowych, a w 10 proc. przypadków przyczyny nie udaje się ustalić. Ponieważ nie opracowano dotychczas skutecznej metody leczenia przyczynowego, pacjentom podaje się tylko dożylnie płyny i preparaty odżywcze oraz środki przeciwbólowe.

    Zespół doktora Jasona Bruce'a z University of Manchester wykazał, że insulina - hormon wytwarzany przez komórki beta trzustki - może chronić wydzielające enzymy komórki pęcherzykowe trzustki przed aktywacją pod wpływem alkoholu oraz metabolitów kwasów tłuszczowych.

    Okazało się, że hormon ten pozwala przywrócić komórkom pęcherzykowym odpowiedni poziom energii i umożliwia normalną pracę pompom wapniowym w błonie komórkowej, co zapewnia właściwy poziom wapnia, chroniący komórki przed martwicą i samostrawieniem.

    Autorzy badań uważają, że dzięki dalszym badaniom z udziałem zwierząt i ludzi uda się dokładniej poznać ochronny wpływ insuliny i opracować metody leczenia ostrego zapalenia trzustki. (PAP)

    pmw/ ula/

    Źródło: money.pl
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl