• Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2016-04-22 13:47:50
    Liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła prawie czterokrotnie od 1980 roku, liczba chorych wzrasta na całym świecie, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach. Przyczyny są złożone, ale wzrost jest po części spowodowany wzrostem liczby osób z nadwagą, w tym wzrost otyłości, oraz powszechnym brakiem aktywności fizycznej.
    W kwietniu 2016 roku, WHO opublikowało globalny raport na temat cukrzycy, który wzywa do podjęcia działań w celu zmniejszenia narażenia na działanie znanych czynników ryzyka cukrzycy typu 2 oraz poprawy dostępności i jakości opieki dla osób ze wszystkimi postaciami cukrzycy.
    Fakt 1: Około 442 miliony ludzi na świecie choruje na cukrzycę

Częstość występowania cukrzycy stale rośnie w ciągu ostatnich 3 lat, odzwierciedlając wzrost występowania otyłości i nadwagi u ludzi. W szczególności, częstość występowania rośnie najszybciej w krajach o niskich oraz średnich dochodach.

Fakt 2: Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie
    w 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 miliona zgonów

Dodatkowe 2,2 mln zgonów spowodowanych w tym samym roku przez wyższy niż optymalny poziom glukozy we krwi, powodując zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych. Nawet wtedy, gdy poziom glukozy we krwi nie jest wystarczająco wysoki, aby uzasadnić rozpoznanie cukrzycy mogą wystąpić szkody dla organizmu. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych rośnie, kiedy poziom glukozy we krwi rośnie.

Fakt 3: Istnieją dwa główne typy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się brakiem produkcji insuliny a cukrzyca typu 2 wynika z nieefektywnego wykorzystania insuliny w organizmie. Choć cukrzycy typu 2 można potencjalnie zapobiec, przyczyny i czynniki ryzyka cukrzycy typu 1 pozostają nieznane, a strategie profilaktyczne jeszcze nie okazały się być skuteczne.

Fakt 4: Trzecim rodzajem cukrzycy jest cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciężarnych jest charakteryzowana przez hiperglikemię lub podwyższony poziom cukru we krwi, z wartościami powyżej normalnego, ale niższe niż przy diagnostyce cukrzycy, w czasie ciąży. Kobiety z cukrzycą ciążową są narażone na zwiększone ryzyko powikłań podczas ciąży i porodu. Ciężarne oraz ich dzieci również posiadają zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Fakt 5: Cukrzyca typu 2 występuje częściej niż cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 2 stanowi większość przypadków cukrzycy na całym świecie. Większy obwód w talii oraz wskaźnik masy ciała (BMI) są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, chociaż związek może się różnić w różnych populacjach. Sprawozdanie z cukrzycy typu 2 u dzieci - poprzednio rzadkie występowanie - wzrosła na całym świecie.

Fakt 6: Ludzie z cukrzycą mogą wieść długie i zdrowe życie, kiedy cukrzyca jest zdiagnozowana i dobrze leczona

Seria interwencji może pomóc ludziom z rozpoznaną cukrzycą efektywnie zarządzać ich stanem. Interwencje te obejmują: kontrole glukozy we krwi poprzez połączenie diety, aktywności fizycznej i, jeśli to konieczne, leków; kontrola ciśnienia tętniczego i stężenia lipidów w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego i innych powikłań; oraz regularne badania przesiewowe pod kątem chorób oczu, nerek i stóp, aby ułatwić wcześniejsze leczenie.

Fakt 7: Wczesna diagnoza i rozpoczęcie kuracji są punktem startowym do dobrego życia z cukrzycą

Im dłużej dana osoba żyje z nierozpoznaną i nieleczoną cukrzycą, tym gorsze prawdopodobne efekty zdrowotne. Podstawowe technologie, takie jak pomiar stężenia glukozy we krwi powinny być łatwo dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej.

Fakt 8: Większość zgonów z powodu cukrzycy występuje w krajach biednych i rozwijających się

Ogólnie rzecz biorąc, podstawowa opieka zdrowotna w krajach o niskich dochodach nie ma dostępu do podstawowych technologii potrzebnych aby pomóc ludziom z cukrzycą właściwie zarządzać chorobę. Dostęp do podstawowych leków (w tym ratująca życie insuliny) i technologii jest ograniczona w krajach o niskich i średnich dochodach.

Fakt 9: Cukrzyca jest ważną przyczyną ślepoty, amputacji i uszkodzenia nerek

Wszystkie rodzaje cukrzycy mogą prowadzić do powikłań w wielu częściach ciała i zwiększyć ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci. Możliwe powikłania to: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja nóg (z powodu zakażonych, niegojących się owrzodzeń), utrata wzroku i uszkodzenie nerwów.

Fakt 10: Cukrzycy typu 2 można zapobiec

Trzydzieści minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności oraz zdrowa dieta może drastycznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Czytaj więcej na www.who.int