Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2015-12-14 13:47:09
    Bodzechów. Przez 9 miesięcy ponad 50 mieszkańców uczestniczyło w cyklu spotkań z lekarzami z ośrodka zdrowia. Pogadanki dotyczyły cukrzycy. To początek powszechnej edukacji zdrowotnej w tej gminie.
    Był to program przygotowany przez Radę Naukową "Szkoły Cukrzycy" pod kierunkiem: prof. dr Bogny Wierusz-Wysockiej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu oraz dr Andrzeja Paciorkowskiego, diabetologa i lekarza rodzinnego ze Środy Wielkopolskiej. Patronat nad "Szkołą Cukrzycy", będącą programem edukacyjnym o zasięgu ogólnopolskim, sprawuje Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". Ma ona na celu przekazanie w sposób bardziej przystępny i prosty wiedzy o cukrzycy.

    - Program ten adresowany jest przede wszystkim do osób zmagających się z tym problemem- podkreślał dr Jacek Burda- prezes "Eskulap-Med" w Bodzechowie. Liczba chorych bardzo szybko rośnie. Cukrzyca jest chorobą, w której wiedza i udział pacjenta mają ogromne znaczenie, stąd te spotkania. Jeśli pacjent zna przyczyny choroby, zalecenia dietetyczne, inne wytyczne, wtedy praca lekarza jest znacznie łatwiejsza i osiąga się lepsze efekty w leczeniu.

    Zajęcia prowadzili lekarze pracujący w Bodzechowie: Piotr Pawelec i Jacek Burda oraz lek. dermatolog Jadwiga Czuba (niektóre choroby skóry są często objawami i towarzyszą cukrzycy). I choć odbywały się one w szkole w Bodzechowie, to niektórzy mieszkańcy przyjeżdżali aż z Eugeniowa z sąsiedniej gminy Sienno. W czasie ostatniego spotkania w ubiegłym tygodniu, mieszkańcy głośno rozwiązywali testy związane tematycznie z cukrzycą, lekarze mówili zaś o powikłaniach związanych z układem krążenia. Na zakończenie najpilniejsi słuchacze całego cyklu otrzymali upominki.

    - Jesteśmy przekonani, że to początek potrzebnych spotkań edukacyjnych, o czym świadczy duża liczba uczestników - mówi wójt Jerzy Murzyn. - Dziękuję w imieniu samorządu naszym lekarzom za cenną inicjatywę i pielęgniarkom za pomoc w przeprowadzeniu cyklu spotkań. Działalność prozdrowotna, edukacja związana z rozpoznawaniem i radzeniem sobie ze schorzeniami to jedyne dziedziny, które możemy finansować z budżetu gminy i z takiej możliwości na pewno skorzystamy.

    Lekarze z kolei podkreślali, że w czasie pracy w przychodni, kiedy przed gabinetem w kolejce czeka kilkunastu czy kilkudziesięciu pacjentów, nie mają na tyle czasu, aby z nimi porozmawiać o różnych aspektach chorób. takie popołudniowe spotkania w szkole są jedną z okazji do edukacji i dyskusji o różnych chorobach i profilaktyce.(fk)

    Źródło: Gazeta Ostrowiecka
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl